TOP 09 podle jejího místopředsedy a ministra financí Miroslava Kalouska nevypoví koaliční dohodu kvůli kauze Promopro. Řekl to v rozhovoru pro deníky Právo, MF Dnes a Lidové noviny.

Pokud by ministr obrany Alexandr Vondra neodstoupil, byla by to ostuda ODS, ne koalice, poznamenal Kalousek.

Ve středu Kalousek a další politici TOP 09 Vondru vyzvali, aby v krátké době rezignoval. TOP 09 i třetí z vládních stran, Věci veřejné (VV), požadují, aby ODS problém kolem Vondry vyřešila.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas, jehož postoj teď patrně bude rozhodující, ve čtvrtek řekl, že Kalousek není v pozici, aby navrhoval demisi jiného člena vlády.

Kalousek deníkům vysvětlil, že Vondru nevyzval k rezignaci kvůli kauze údajně předražené zakázky, ale protože Vondra prý nedodržel dohody koaličních politiků. Nikdy jsem nepožadoval Vondrovu rezignaci za kauzu Promopro, měl rezignovat za to, že fatálně nedodržel dohodu, řekl ministr.

Kalousek měl na mysli dohodu, k níž dospěli představitelé koalice před čtvrtečním jednáním sněmovny, která měla o kauze Promopro jednat z iniciativy opozice. Vondra se před poslanci přihlásil ke spoluodpovědnosti za výsledek hospodaření při českém předsednictví EU, které měl jako tehdejší místopředseda vlády na starosti. Řekl, že měl celkový přehled, ale detaily neřešil. Omluvil se za to, že se mu dříve nepodařilo jeho roli lépe vysvětlit. Řekl také, že nehodlá rezignovat.

Podle Kalouska ale Vondra při svém vystoupení nedodržel dohody koaliční K9, která jednala před čtvrteční sněmovní schůzí. "My jsme byli domluveni takto: Vondra si posype hlavu popelem a především si udrží naprostý distanc od nějaké teorie spiknutí proti němu. A my že řekneme: Dobře, držíme koaliční dohody i v takových otázkách. Vondrův projev byl ale absolutně opačný," řekl Kalousek.

Dodal, že "to byl projev ve stylu já za nic nemůžu a omlouvám se za to, že jsem nedokázal vysvětlit, že všechno bylo v pořádku". "Takhle ta domluva nezněla," dodal Kalousek s tím, že teď je na řadě ODS, která si má prý kauzu vyřešit, jak uzná za vhodné.

V Lidových novinách však uvedl, že pokud nebude ODS na "porušení dohody" dostatečným způsobem reagovat, bude ke koaličním dohodám přistupovat s "neskonale větší nedůvěrou", zejména pokud při nich bude Vondra.

Nejužší vedení ODS bude napjatou situaci kolem Vondry zřejmě konzultovat o tomto víkendu, po návratu premiéra Nečase ze summitu EU.

Související