Sčítání on-line

On-line formuláře můžete vyplnit na www.scitani.cz

V Česku začalo o půlnoci sčítání lidu, domů a bytů. Od té doby je možné vyplňovat údaje do papírových formulářů či do formulářů na internetu. Do těchto sčítacích listů se zapisuje právě to, jak situace vypadala o půlnoci z pátku na sobotu.

"Systém byl spušťěn o půlnoci. Za prvních deset minut si on-line formuláře stáhlo přes tisíc lidí," řekl serveru iHNed.cz mluvčí sčítání Ondřej Kubala. Do desáté hodiny dopolední formuláře na internetu vyplnilo 64 479 lidí, dodal.

Podle údajů České pošty se plánuje sečíst přes internet třetina lidí. 58 procent formuláře hodí do schránky a každý desátý se dohodl s komisařem, že mu vyplněné formuláře předá osobně.

Pokud jste si domluvili schůzku s komisařem, neznamená to, že nemůžete vypnit formulář přes internet. "Systém po vyplnění přes internet sám upozorní komisaře, že už nemá na schůzku chodit," uvedl Kubala.

Listy jsou na poště do 14. dubna

Formuláře roznášeli sčítací komisaři. Pokud obyvatele domácnosti napoprvé nezastihli, měli přijít v náhradním termínu. Pokud se ani podruhé nepodařilo listy doručit, měli si je lidé vyzvednout na příslušné poště. Na těch se ale někde tvořily dlouhé fronty.

Pro formuláře je možné si dojít na vybrané pošty až do 14. dubna. Od 5. dubna pak budou k dispozici i na radnicích a v pobočkách statistického úřadu.

Každý člověk by měl vyplnit osobní list. Za děti ho vypíšou jejich rodiče. Bytový list pak vyplní jen jedna osoba za celou domácnost a domovní list pouze majitel domu.

Údaje je možné od půlnoci posílat i přes internet. Potřeba je k tomu ale stejně i papírový formulář. Je na něm totiž kód, který se musí zadat.

Sčítání skončí 14. dubna. Těm, kteří formuláře nevyplní a neodevzdají, hrozí pokuta až 10.000 korun.

Související