Sociální demokracie bude mít znovu nadpoloviční většinu v Senátu. V doplňovacích senátních volbách na Kladensku totiž zvítězil místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier mladší.

Po sečtení hlasů zvítezil nad kladenským primátorem Danem Jiránkem z ODS v poměru 65,14 procent ku 34,85 procentům.

Oranžový senát znamená, že prohlasování koaličních zákonů bude trvat déle. Lze totiž očekávat, že Senát bude zamítat zejména reformní zákony, které se následně vrátí poslancům. Přehlasování senátorů pozdrží přijetí zákona minimálně o měsíc.

Dienstbiera favorizoval výsledek prvního volebního kola, v němž před týdnem získal přes 44 procent hlasů.

Dienstbier vůbec jako první novodobý český zákonodárce přebere senátorství po svém otci. Někdejší ministr zahraničí Jiří Dienstbier zemřel v lednu. Jeho syn bude členem horní komory po zbytek mandátu svého otce, tedy do podzimu 2014. Pravděpodobně zaplní i volné místo v zahraničním výboru.

"Chtěl bych poděkovat voličům, že přišli i k druhému kolu a podpořili mne, velmi si podpory vážím. Vynasnažím se, abych senátní mandát vykonával co nejlépe a nejzodpovědněji," řekl. "Pro mne osobně je důležité, že jsem obhájil mandát po tátovi, doufám, že se mi podaří rozumně navázat na práci, kterou tady podle mne odváděl velmi dobře," dodal. 

Prvního kola se zúčastnilo 23,32 procenta voličů, ve druhém kole podle odhadů hlasovalo 17 procent voličů.

Dienstbier se bude moct mezi senátory plně zapojit nejdříve za dva týdny. Až 7. dubna totiž skončí desetidenní lhůta, v níž bude možné výsledky hlasování případně zpochybnit u nejvyššího správního soudu.

Související