Šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík řekl, že jestliže zůstane Alexandr Vondra ministrem obrany, nehodlá s ním TOP 09 jednat na koaličních jednáních K9. Řekl to v pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Vondra čelí tlaku kvůli údajně předražené zakázce během českého předsednictví v EU. Předseda poslanců ODS Petr Tluchoř zdůraznil, že ODS se s problémem vypořádá, a požádal Gazdíka, aby do ODS "nekopal".

Gazdík vyjádřil znepokojení a zklamání nad tím, že se Vondra po kauze Promopro nevzdal své ministerské funkce. Současně podle něj utrpěla i vzájemná důvěra v koalici.

"My nechceme bortit vládu, ale nemůžeme věřit člověku, který nám na K9 něco slíbí a pak ve sněmovně udělá něco jiného. Nemáme nic proti této koalici, ale v současnosti trpíme nedůvěrou v Alexandra Vondru. Pakliže problém ODS nevyřeší, budeme žádat koaliční partnery, aby se Vondra dále nepodílel na zásadních rozhodnutích, které ovlivní budoucí životy lidí a reformy v této zemi. Nechceme, aby se účastnil jednání K9," uvedl Gazdík.

Sociální demokraté i komunisté podobně jako TOP 09 požadují odchod ministra Vondry. KSČM se chystá vyvolat hlasování o nedůvěře vlády, ČSSD chce svolat mimořádnou schůzi sněmovny. Záležitostí se bude v pondělí zabývat širší vedení ODS a v úterý koaliční lídři.

Související