Ředitel Vězeňské služby Jiří Tregler neuspěl u ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), kterému měl v pondělí předložit zprávu o vyšetřování smrti Otakara T. Muž, kterého policie obvinila z vraždy a znásilnění Anny Janatkové, minulou středu zemřel ve Vojenské nemocnici v Praze - Střešovicích poté, co se v pankrácké vazební věznici pokusil o sebevraždu.

Pospíšil Treglerovu zprávu odmítl. Vyhodnotil ji jako nedostatečnou. "Pan ministr mu ji vrátil a požádal o její doplnění," uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková.

Otakara T. zadržela policie poté, co před dvěma týdny objevila po pěti měsících tělo zmizelé Anny Janatkové. A soud jej vzápětí poslal do vazby. Otakar T. byl už dříve v souvislosti se zmizením Aničky vyšetřován, policii ale vždy tvrdil, že Aničku neviděl a že jí neublížil.

Minulé pondělí brzy ráno pak vězeňský dozorce objevil při kontrole, že se Otakar T. pokusil oběsit na teplácích.

"Neprodleně přivolal lékaře a ihned zahájil oživovací pokusy. Na cele byl v té době ještě druhý obviněný, kterého příslušník svým příchodem vzbudil," uvedla mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová, podle níž prvotním šetřením nebylo zjištěno cizí zavinění Otakarovy smrti. A ani to, že by byly příslušníky Vězeňské služby porušeny předpisy.

Za loňský rok zaznamenala vězeňská služba 11 dokonaných sebevražd, z toho tři u obviněných. Pokusů o sebevraždu bylo v loňském roce 72. Počet sebevražd v českých věznicích podle vedení Vězeňské služby nijak nevybočuje z běžného populačního průměru ani z evropského vězeňského průměru.

Související