Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman žádá podřízený úřad, aby znovu prošetřil zásah vojenské policie v České televizi.

"Dohled vykonaný Vrchním státním zastupitelstvím v Praze nad činností Městského státního zastupitelství v Praze v záležitosti byl nedůsledný, neúplný, a proto i neúčinný," vysvětlila Zemanova mluvčí Helena Markusová.

Vojenská policie do budovy televize vnikla 11. března a prohledala kancelář reportéra Karla Rožánka a dvou jeho kolegů. Policisté od nich požadovali spis související s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka, který předtím Rožánek ukázal v jedné ze svých reportáží.

Z budovy ČT si pak policisté odnesli několik pytlů dokumentů a dalších věcí, které za několik dnů opět vrátili.

Příkaz k prohlídce budovy ČT vydal pražský státní zástupce Vladimír Mužík a vnitřní prověrka městského zastupitelství dozorovaná právě vrchním státním zastupitelstvím došla v polovině března k závěru, že Mužík nechyboval. "Samotný návrh na vydání příkazu k prohlídce nebytových prostor byl řádně odůvodněn a také tak byl soudcem akceptován," uvedl už dříve šéf vrchního státního zastupitelství Vlastimil Rampula.

Podle Mužíka pochybila vojenská policie ve způsobu, jakým byla akce provedena - neměla zapečetit kaneclář reportérů a odnést i materiály nesouvisející s trestním řízením ohledně podezření na ohrožení utajované informace.

Zeman tak nyní žádá, aby vrchní státní zastupitelství doplnilo do poloviny dubna dohled nad činností Městského státního zastupitelství v Praze. Má posoudit skutečnosti, které dosud byly opomenuty.

Zeman jako nejvyšší státní zástupce nemůže práci jednotlivých státních zástupců přímo kontrolovat, ani je úkolovat. Pokyn k doplnění dohledu tak směřuje na nejbližší přímo podřízenou úroveň státního zastupitelství.

Mluvčí vrchního státního zastupitelství Irena Válová ČTK řekla, že státní zastupitelství obdrželo závěry Nejvyššího státního zastupitelství dnes a v současnosti se s nimi seznamuje. "Tudíž se k nim v tuto chvíli nemůže vyjádřit," uvedla Válová.

Související