Libora Vrbu nahradil v čele protikorupční policie Tomáš Martinec.

Nový ředitel útvaru pro boj s úplatky v rozhovoru pro HN řekl, že chce, aby se lidé nebáli oznamovat korupci. Ale nesmí pak být "po zásluze potrestání", jako to podle Martince zažívá Libor Michálek, který je hlavním svědkem v korupčním případu na ministerstvu životního prostředí.

HN: Budou ve vašich prioritách veřejné zakázky? Když mluvíme s podnikateli, tak ti líčí hororové zážitky, jak to chodí. A zároveň říkají, že svědčit nebudou, protože nechtějí dopadnout jako pan Michálek. Jak se to dá prolomit?

Veřejné zakázky jsou určitě oblastí, kterou se útvar zabývá a bude zabývat. Ale zároveň si nemyslím, že problém veřejných zakázek by měl ležet pouze na bedrech policie. Je to otázka nastavení systému zadávání veřejných zakázek. A případ pana Michálka? Já se bez znalosti toho případu nechci dopouštět komentářů. Rozumím, že pokud chceme, aby nám občané oznamovali korupci, aby nám oznamovali případy, kdy byly předražené veřejné zakázky, tak společnost se nemůže k lidem jako Michálek stavět takovým způsobem. Pokud bude stále platit, že ten, kdo poukáže na trestnou činnost, bude po zásluze potrestán, tak my se budeme velmi těžce k těm informacím dostávat.

HN: Takže jaké to má řešení? Dotáhnout jeden velký případ?

Jednoznačně. Dát tu důvěru tomu občanu, té společnosti. Ať je to na úrovni babičky, která platí za obvyklé služby, ať jde o veřejné zakázky. A důvěra musí být i v zásadních kauzách, v nichž jsou vazby na české i zahraniční firmy. Ten signál musí odejít nejen od policie.

Celý rozhovor s Tomášem Martincem čtěte ve středečním vydání Hospodářských novin.