Vláda schválila novelu zákona, kterou v úterý představil ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) a jejímž cílem je omezit vliv prostředníků při armádních zakázkách. Po sedmnácti letech by tak armáda mohla kupovat zbraně ze zahraničí přímo.

Dosud musela zbraně pořizovat přes soukromé prostředníky. Podle některých právě tento postup stojí za předraženými zakázkami. Už v roce 1996 chtěl zákon zrušit tehdejší náměstek na resortu obrany a současný premiér Petr Nečas. V roce 1998 jej tehdejší ministr obrany Michal Lobkowicz označil za ohnisko korupce v armádě.

Ministr Vondra v úterý přinesl nové výpočty, podle kterých armáda před jeho nástupem na ministerstvo utratila přinejmenším 1,4 miliardy za zbytečné služby překupníků.

"Provedli jsme součet nákupů, které šly přes čtyři hlavní prostředníky v letech 2004 až 2010, a došli jsme k číslu 14 miliard. Při deklarované desetiprocentní marži by bylo eliminací prostředníků možné uspořit 1,4 miliardy. A to říkám deklarované marži, protože ta často bývala větší,“ prohlásil Vondra.

Úterní tiskovou konferenci měl sice dlouho naplánovanou, nakonec ale jeho údaje přicházejí těsně poté, co ustál pokus o odvolání kvůli předraženému evropskému předsednictví. A jeho útok směřuje do okruhu lidí kolem Miroslava Kalouska (TOP 09). Ministra financí, jehož resort na předražené předsednictví upozornil.

Křivka sporných nákupů letí na Vondrově grafu strmě vzhůru mezi lety 2007 a 2009, tedy v době, kdy na ministerstvu obrany seděl Martin Barták (ODS) v roli náměstka ministryně Parkanové a později ve funkci ministra. Barták, do jehož éry největší nákupy spadají, byl až donedávna Kalouskovým náměstkem.

Přes zprostředkovatelskou společnost MPI, kterou zakládal Bartákův známý Michal Smrž, putovalo od roku 2004 podle Vondrových čísel celkem na 2,4 miliardy. Další velký zprostředkovatel, firma Omnipol, pomohla od roku 1998 se zakázkami za 10,2 miliardy. Čísla zahrnují i zakázky pro spřízněné firmy.

Barták ani Parkanová v úterý nezvedali telefon. Už dříve se hájili tím, že postupovali podle platných zákonů a například o tendru na letouny Casa ve vládě spolurozhodovali jako ministři i Nečas s Vondrou.