V pátek 1. dubna bude rozpuštěna pražská zásahová jednotka vojenské policie, která na sebe upozornila 11. března, když zasáhla v budově České televize (ČT) v Praze. Zatímco opozice považuje zrušení jednotky za důsledek zásahu v ČT, vedení vojenské policie to popírá a tvrdí, že se jedná o dlouhodobě připravený krok. Informují o tom Lidové noviny (LN).

"Plánovaná a připravená reorganizace nebyla reakcí na události v České televizi," řekl mluvčí armádních policistů Jan Čermák. Dlouhodobý plán prý odstartoval už za vedení generála Vladimíra Ložka, kterého ministr obrany Alexandr Vondra postavil kvůli zásahu v ČT mimo funkci.

Naopak předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost František Bublan (ČSSD) si myslí, že zrušení jednotky je důsledkem jejího zásahu v ČT. Rušení celé jednotky navíc nepovažuje Bublan za systémové řešení. "Až bude policie zasahovat tam, kde má, bude ji potřebovat," prohlásil.

LN píšou, že podle nového plánu by se měla část příslušníků pražského komanda zaměřit především na ochranu objektů. Podle Čermáka se ve strukturách vojenské policie uplatní z pražské jednotky všichni.

Zásahové oddíly armádní policie zůstávají i nadále v Olomouci, Staré Boleslavi a Táboře. "Schopnosti vojenské policie tak optimalizací ohroženy nebudou," řekl mluvčí Čermák.

Mluvčí nejvyššího státního zástupce Helena Markusová nedokázala odhadnout, jak zrušení jednotky ovlivní obnovené šetření zásahu. Nejvyšší státní zastupitelství se podle ní vyjádří k věci dnes.

Právě nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman chce od podřízených nové prošetření zásahu vojenské policie v ČT. Dohled Vrchního státního zastupitelství v Praze nad činností Městského státního zastupitelství v Praze v záležitosti byl nedůsledný, neúplný, a proto i neúčinný, uvedla v úterý Markusová.

Vojenská policie do budovy televize vnikla 11. března. Po reportérech chtěla spis související s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka.