Den poté, co přišla skupina PPF s prohlášením, že šéf Sazky Aleš Hušák vytváří miliardové pohledávky, aby prosadil zástupce spřátelené firmy do věřitelského výboru společnosti, přišla s obviněním i firma KKCG, která je dalším významným věřitelem Sazky. KKCG tvrdí, že podle dostupných informací dochází ve společnosti Sazka v posledních dnech a hodinách k závažným rozhodnutím, která poškozují loterijní firmu a zejména její věřitele.

"Vedení společnosti Sazka v čele s generálním ředitelem a předsedou představenstva Alešem Hušákem podniká kroky, jejichž cílem je zásadní a nevratné znehodnocení společnosti Sazka," uvedl mluvčí KKCG Dan Plovajko s odvoláním, že na takové jednání upozorňuje řada zaměstnanců na internetu nebo v dopisech věřitelům Sazky.

"Zdá se, že motivem takového vědomého poškozování firmy nynějším managementem má být společný zájem skupiny Penta-Hušák-Ulčák, jednající ve shodě, na převzetí sázkového byznysu Sazky společností Fortuna ovládané Pentou," upozorňuje Plovajko a poukazuje, že  takový postup je v hrubém rozporu s insolvenčním zákonem i zákonem o ochraně hospodářské soutěže.

Úvěr od Penty a E-Investu: nepřípustné

Podle prozatímního věřitelského výboru loterijní společnosti Sazka nepřipadá uzavření smlouvy o úvěru se společností Gladiolus v úvahu, neboť by to bylo v rozporu s insolvenčním zákonem. Výbor se sešel na svém prvním jednání v úterý po vyhlášení úpadu na Sazku a jeho stanovisko bylo ve středu zveřejněno v insolvenčním rejstříku.

Výbor jednal o možnosti úvěru 2,5 miliardy Kč pro Sazku od společnosti Gladiolus. Tu spoluvlastní společnosti Penta a E-Invest Martina Ulčáka. Návrh firmy Gladiolus však podle rejstříku zamítlo všech pět členů věřitelského výboru.

"Vzhledem k tomu, že účelem smlouvy o úvěru mělo být odvrácení hrozícího úpadku a úvěrem získané finanční prostředky měly být použity k uhrazení pohledávek věřitelů včetně pohledávek vzniklých před zahájením insolvenčního řízení, přičemž v mezidobí od předložení žádosti soudu o schválení smlouvy o úvěru byl zjištěn úpadek dlužníka Sazka, a.s., nepřipadá podle prozatímního věřitelského výboru smlouvy o úvěru již v úvahu, neboť by to bylo v rozporu s insolvenčním zákonem," uvedl v usnesení z úterního výboru Novotný.

Prozatímní věřitelský výbor Sazky tvoří největší věřitelé firmy, a to společnost Moranda, firma Siderius, společnost KKCG Structured Finance, GTECH Corporation a Česká spořitelna.

Výbor také uvedl, že za svého předsedu zvolil advokáta Josefa Novotného, který zastupuje jednoho z věřitelů Sazky, společnost KKCG. Další jednání si naplánoval výbor na příští týden. Zároveň hodlají požádat insolvenčního správce, kterým byl jmenován Josef Cupka, o jeho účast na jednání výboru a informování o aktuální ekonomické situaci v Sazce.

Do Hušáka se opřel i Ječmínek

I rodinný přítel Hušáka, místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek, se dnes nelichotivě vyjádřil na adresu šéfa loteriní firmy. Podle něj za současným tristním stavem Sazky stojí právě Hušák a neměl by dále stát v čele jednání s věřiteli. Navíc zmíněná smlouva s firmou Gladiolus byla podle Ječmínka vyjednávána za zády představenstva a proti jeho rozhodnutí.

Šéf Sazky v reakci na tato slova vydal ve středu odpoledne prohlášení. ,,...nejsou pravdivá slova o tom, že mezi Sazkou  a Gladiolusem byly podepsány smlouvy. Pracovní verzi těchto smluv o úvěru a o spolupráci posuzovalo představenstvo Sazky tyto smlouvy byly následně precizovány tak, aby byly formálně i legislativně v pořádku, a finální verze byla přesně v souladu s insolvenčním zákonem poskytnuta jak předběžnému správci, tak insolvenčnímu soudci," napsal Hušák