Kontroverzní politik Ladislava Bátora je od 1. dubna ekonomickým poradcem ministra školství mládeže a tělovýchovy Josefa Dobeše (VV).  Šéf resortu to zveřejnil na tiskové konferenci.

"Je jedním z mých dvanácti poradců, na starosti bude mít v první chvíli například audit všech nemovitostí MŠMT," uvedl Dobeš. Všech dvanáct poradců má podle něj úvazek pěti pracovních míst.

Bátora je někdejší kandidát nacionalistické Národní strany a předseda konzervativní iniciativy D.O.S.T.. O jeho jmenování na ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy se spekulovalo více než měsíc, původně se předpokládalo, že se stane Dobešovým prvním náměstkem. Nakonec ho ministr jmenoval "jen" poradcem, který mu má pomoci s optimalizací ekonomického fungování úřadu.

Doporučil ho poradce prezidenta

Proti jeho působení na ministerstvu se už vyslovili někteří politici a neziskové organizace. Ač na kandidátce krajně pravicové strany na Vysočině Bátora kandidoval jako nestraník, podle kritiků musel postoje a myšlenky strany uznávat. Strana, která už neexistuje, se stavěla proti cizincům a Romům.

Prezident Václav Klaus označil kauzu za "diktaturu politické korektnosti". Prohlásil, že přibývá signálů o tom, že dnešní společnost není demokratická. Právě jeho poradce Petr Hájek údajně Bátoru Dobešovi doporučil.

Dobeš od 1. dubna zároveň jmenoval prvním náměstkem Jakuba Hodináře (ODS), který dříve působil na ministerstvu dopravy. Na starost bude mít evropské záležitosti, například řízení operačních fondů a mezinárodní vztahy. Bezpečnostním ředitelem úřadu se stal Václav Šmíd.

Do centra pro přípravu maturit CERMAT dosadil šéf ministra školství svého člověka, Martin Krejza má dohlížet na přípravné práce a denně dávat ministrovi zprávu. Tento týden ve středu začne technické ověřování maturitních testů, do 13. dubna si školy znovu vyzkouší, jak dokumenty skenovat a posílat do centra na vyhodnocení.

Související