Část peněz ze státního důchodového průběžného systému si lidé budou moci poslat na individuální účty u penzijních fondů. Vláda ve středu dopoledne schválila jeden z hlavních bodů důchodové reformy podle očekávání, jak se na nich dohodla při koaličních vyjednáváních.

Reforma by měla začít v roce 2013. Příští rok by mělo mimo jiné dojít ke vzniku penzijních společností a lidé by se měli rozhodnout, zda si budou spořit mimo státní pilíř. Podle principů schválených kabinetem lidé budou moci převádět ze státního průběžného systému do soukromých účtů tři procentní body ze sociálního pojištění. To nyní činí 28 procent hrubé mzdy. Podmínkou pro vlastní spoření části odvodů bude, že si k nim lidé přidají ještě částku ve výši dvou procentních bodů ze svého.

Děti budou přispívat rodičům

Opozice, odbory i někteří experti varují, že ve státním průběžném systému by tak mohly kvůli vyvedení části odvodů chybět peníze na penze. Prostředky chce vláda zajistit zvýšením daně z přidané hodnoty (DPH). Ta by se měla od roku 2013 sjednotit na 17,5 procenta. Příští rok by se měla snížená sazba DPH zvýšit z deseti na 14 procent.

Reforma by měla také umožnit dětem přispívat na penzi svým rodičům, kteří by díky tomu mohli mít vyšší důchod. Část pojistného na sociální zabezpečení by potomci mohli ve státním systému převést na účet svých otců a matek. 

Související