Česká armáda chce nakoupit 12 automobilů Tatra za 600 milionů korun na vyprošťování a opravy transportérů pandur.

Informovala o tom ve středu Česká televize a uvedla, že podle některých odborníků je nákup předražený. Zakázka ještě není uzavřená, předběžná nabídka aut od šternberského Vojenského opravárenského podniku je 50 milionů korun za kus.

Pořízení vyprošťovacích vozů pro transportéry Pandur začalo řešit již minulé vedení ministerstva na konci roku 2009.

"Máme podrobný rozklad ceny jak v oblasti vývojových nákladů, tak v oblasti vyzkoušení, certifikace tohoto vozidla, jeho zavedení do armády i výroby," obhajoval v televizi zakázku ředitel šternberského VOP Adolf Vermiřovský.

"Cena vypadá naprosto přemrštěná, protože totožné vozidlo v hasičském provedení na civilním trhu stojí zhruba sedm milionů korun. Vojenská verze se liší pouze tím, že tam je přídavné pancéřování," řekl ČT Stanislav Beránek z Transparency International.

S vysokou cenou nesouhlasí ani vojáci, kteří ji zatím nejsou ochotni zaplatit. "Armáda odmítá akceptovat cenu, kterou v tuto chvíli nabízí VOP, nevím, z jakých čísel vyšel, nicméně nabídka se nám zdá vysoká a je třeba o ní jednat a ideálně cenu snížit," řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Související