Obrovský požár podniku na zpracování plastů v Chropyni na Kroměřížsku se po třech dnech patrně podaří hasičům zcela zlikvidovat. Napomohli tomu záchranáři z Hlučína, kteří na místo dorazili s těžkou technikou, díky níž strhli zdi a dostali se k hlavním ohniskům požáru.

Několik stovek obyvatel tří ulic v blízkosti areálu, které musely kvůli nebezpečným zplodinám hoření unikajícím do ovzduší strávit dvě noci mimo své domovy, se mohou od nedělního podvečera vracet domů. Koncentrace škodlivin v ovzduší už pro ně neznamená zdravotní rizika. Večer by měly být průjezdné i všechny silnice směrem do Chropyně s výjimkou komunikace k areálu bývalého Technoplastu.

"Bylo těžké lidi udržet mimo své domovy. Snažili se proplížit zahrádkami," popsala situaci krajská policejní mluvčí Jana Bartíková. Jejich obydlí po celou dobu hlídala policie.

Požár, který vypukl v pátek kolem 01:00, se podařilo lokalizovat až po 17 hodinách intenzivních prací.  Hasiči musejí stále dbát při práci zvýšené opatrnosti. Při zásahu byli dosud zraněni dva dobrovolní hasiči.

Kouř vystřídala pára

"Hasiči pomalu postupují prostorem zřícených budov a pomocí proudů vody s pěnou se jim daří odhalená ohniska hasit. Dál do místa zásahu dopravují vodu, která směřuje na srážení plamenů podporovaných větrem, ale také na srážení uvolňovaného prachu z bouracích prací. Voda slouží také na ochlazování železných konstrukcí, které jsou zahřáté z požáru. Dochází k uvolňování většího množství páry," popsal mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Hasiči se střídají po dvanácti hodinách. Řada z nich je po těžkém boji s ohněm vyčerpána a je znát nedostatečná regenerace organismu při opakovaných návratech na požářiště. "S nesmírným odhodláním se ale znovu zapojují do zatím nekončícího boje," poznamenal Ivo Mitáček.

Podle hasičů je chropyňský požár možná nejzávažnějším, s jakým se ve Zlínském kraji potýkali. "Máme zde dvojnásobek zasahujících hasičů, než tomu bylo před čtyřmi lety při požáru skladu pneumatik v Uherském Brodě, který byl nazván požárem desetiletí," řekl mluvčí.

Příjezdové trasy do Chropyně vedoucí kolem areálu bývalého Technoplastu, jsou nadále uzavřeny. Řidiči se tak do města dostanou jen ze směrů od Kojetína, Troubek, Vlkoše a Záříčí.

Související