Ministr dopravy Vít BártaVít Bárta (Věci veřejné) - ministr dopravy

Bývalý vlastník bezpečnostní agentury ABL, po nástupu na ministerstvo dopravy vyhlásil boj proti předraženým stavebním zakázkám. Nedávno se pustil do firmy Skanska. MF Dnes v souvislosti se současnou kauzou zveřejnila dokument, ve kterém Bárta plánuje získat vliv na veřejnou moc, aby ABL měla při veřejných zakázkách převahu. ABL také měla sledovat několik politiků. Bárta je označován za faktického šéfa Věcí veřejných, Jaroslav Škárka a Kristýna Kočí ho obvinili z toho, že poslance VV uplácí za loajalitu. Bárta tvrdí, že se jednalo o půjčky. Sám podal demisi.

Bárta při "půjčování" porušil minimálně jeden zákon. Předával hotovost - čtěte ZDE

Josef DobešJosef Dobeš (Věci veřejné) - minsitr školství, tělovýchovy a sportu

Bývalý vazební psycholog, poté se věnoval práci s dětmi a rodinou. Působil v bezpečnostní agentuře ABL, kde měl na starosti přijímání nových pracovníků. Právě kvůli napojení na ABL chtějí koaliční partneři jeho odchod z postu ministra školství.

Dobeš řekl, že momentálně odejít nechce, protože se blíží státní maturity, po nich údajně na funkci lpět nebude. Právě za průběh příprav státních maturit byl kritizován, vyčítáno mu bylo také to, že snižováním počtu ministerských úředníků ohrozil čerpání evropských miliard. Pochybnosti se točí i kolem odměny 145 tisíc korun šéfce svého kabinetu, které navíc měl pomáhat se seminární prací.

Věci veřejné, John, Bárta, Peake, předsedaRadek John (Věci veřejné) - ministr vnitra

Spisovatel, bývalý novinář a reportér pořadu Na vlastní oči. V červnu 2009 se stal mediální tváří a předsedou Věci veřejné, když ve funkci nahradil Jaroslava Škárku, který se stal výkonným místopředsedou strany.

Po volbách byl jedním z nejoblíbenějších politiků, po nástupu na minsiterstvo vnitra jeho obliba padá. Je obviňován z toho, že je jen loutkou Víta Bárty, bývalého majitele bezpečnostní agentury ABL. Nezabránil snižování platů policistům a hasičům, petici za Johnovo odvolání podepsalo přes 35 tisíc lidí, z toho 26 tisíc policistů, tedy více než polovina celého sboru.

Vláda Petra NečaseIvan Fuksa (ODS) - ministr zemědělství

Spoluzakladatel příbramské ODS, byl místostarostou Příbrami v době, kdy byl starostou Josef Vacek (KDU-ČSL), přítel Miroslava Kalouska. Fuksa byl později Kalouskovým prvním náměstkem na ministerstvu financí.

Fuksa byl spolu s celým vedením příbramské radnice vyšetřován policií v úplatkářské aféře. Po šesti letech vyšetřování policie konstatovala, že v Příbrami nedošlo k žádnému porušení zákona.

V současné vládě působí jako ministr zemědělství. Je kritizován za tendry v Lesích ČR, státní podnik však podezřelé zakázky provázely za každého ministra.

Ministr obrany Alexandr VondraAlexandr Vondra (ODS) - ministr obrany

Vondra patří k nejzkušenějším českým diplomatům, který měl vždy blízko exprezidentovi Václavu Havlovi. Po jmenování ministrem obrany vyhlašoval boj proti prostředníkům při zbrojařských zakázkách, kteří měli blízko bývalému náměstkovi na obraně a současnému ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi.

Právě útvar z Kalouskova resortu, který vedl exministr obrany Martin Barták podezřelý z korupce, upozornil na kauzu ProMoPro. Při zakázkách v rámci pořádání českého předsednictví EU se měly ukradnout stamiliony korun. Za průběh předsednictví politicky zodpovídal právě Vondra jakožto místopředseda vlády pro evropské záležitosti. Sám naznačil, že za kauzou stojí Kalouskova pomsta kvůli vyšetřování podezřelých armádních zakázek. Za to, že si ve sněmovně "neposypal popel na hlavu a nevyvrátil tyto konspirační teorie" chtěly odchod TOP 09 i Věci veřejné.

Sobotka, Kalousek, Drábek, výměna, ministřiMiroslav Kalousek (TOP 09) - ministr financí

Matador české politiky, za nímž se táhne stín hned řady podezřelých zakázek, ale nikdy mu nebyla prokázána vina.

V letech 1993 - 1998 zastával post náměstka ministra obrany, staral se o finanční řízení resortu, armádní restrukturalizace i řízení armádních zakázek. Nad stovkami tendrů ční nákup padáků VTP-100. Bývalý šéf generálního štábu Jiří Šedivý kdysi uvedl, že "od počátku se jednalo o zbabraný kontrakt, kdy obchodníci ministerstva obrany ignorovali výhrady armádních odborníků." Padáky byly zakázány v roce 1998, po smrtelné nehodě parašutisty. Kalousek byl v případě padáků zodpovědný pouze za ekonomickou stránku zakázky.

Na ministerstvu obrany se Kalousek potkal se současným premiérem Petrem Nečasem, tehdy prvním náměstkem lidoveckého ministra Viléma Holáně. Nečasovým úkolem bylo dohlížet na to, co lidovci na ministerstvu obrany dělají. Už počátkem roku 1996 totiž někteří lidé z ODS otevřeně mluvili o tom, že KDU-ČSL používá ministerstvo jako zdroj peněz pro financování strany. Nečas lidovce dopálil tím, že odmítl plán na modernizaci stíhaček Mig-21, nesouhlasil s návrhem na přestavbu dvou set padesáti tanků T 72 a požádal o zrušení několikamiliardového tendru na armádní informační systém. Ministr Holáň se ho pokusil odvolat, ale tehdejší prezident Václav Havel se postavil za Nečase. Situaci pak musel hasit dokonce premiér Václav Klaus na mimořádné schůzce se šéfem lidovců Josefem Luxem. Po volbách v roce 1996 se situace částečně "vyřešila" - Nečas z ministerstva odešel. Ale ne zrovna přátelské vztahy Kalouska a Nečase přetvrvávají.

Při současném působení na ministerstvu financí měl spor například s Davidem Rathem, jenž ho ve sněmovně obvinil z toho, že se během schůze nachází pod vlivem alkoholu. Rath za to dostal pokutu 10 tisíc korun.

Kalousek v poslední době způsobil pozdvižení svou tzv. "mystifikací". Před měsícem vyhrožoval zveřejněním tajné nahrávky z jednání šéfredaktorů největších tuzemských periodik a poté sdělil, že si vše vymyslel. Svou mystifikací prý chtěl hájit rovnou diskusi o dopadech zvyšování daně z přidané hodnoty na jednotlivá odvětví na trhu.

Kalouskův odchod si vyžádaly Věci veřejné. Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík uvedl, že Kalouskovo minulé působení na ministerstvu obrany prověřovala policie a všechna trestní oznámení odložila. "Nikdy se nic neprokázalo, šlo o pomluvy," dodal.