Když Caster Semenyaová před dvěma týdny v rozhovoru pro britská média prohlásila, že se cítí ve skvělé formě a na mistrovství světa i olympiádě v Londýně věří v medaili, otevřelo to znovu debatu o závodění žen s výším množstvím mužských hormonů.

Jihoafričanka Semenyaová po zisku zlaté medaile z Berlína před dvěma lety čelila pochybnostem o jejím pohlaví. IAAF se pokusila jí vyřadit z mezinárodních soutěží, ale loni v červnu nakonec uznala, že Semenyaová může dál účastnit atletických závodů mezi ženami.

IAAF je první

Mezinárodní atletická federace (IAAF) nyní právě kvůli kauze jihoafrické mistryně světa na 800 metrů schválila jako první sportovní organizace nové pravidlo týkající se žen se zvýšenou produkcí mužských hormonů v těle.

Podle regule, která vstoupí platnost od 1. května, se do budoucna budou moci atletických soutěží účastnit i ženy, které mají zvýšenou tvorbu mužského hormonu (hyperandrogenismus), jeho hladina však nesmí dosáhnout běžné normy pro muže.

V opačném případě rozhodne skupina lékařských expertů o tom, zda atletka nemá díky tomu prokazatelnou výhodu proti soupeřkám. Pokud sportovkyně zmešká nebo odmítne podrobné lékařské vyšetření, nebude jí povolen start v soutěžích.

Na doporučení MOV

Minulý týden doporučil Mezinárodní olympijský výbor takové pravidlo všem sportovním asociacím, IAAF se k tomuto kroku odhodlala hned na nynějším zasedání v Tegu, dějišti letošního mistrovství světa.

O tom, jak se nové pravidlo dotkne Semenyaové, lze zatím jen spekulovat. IAAF její hodnoty nikdy nezveřejnila, rovněž informace o tom, že závodnice má mužské pohlavní orgány nebyly oficiálně potvrzeny.

Objevily se pouze informace o tom, že Semenyaová má třikrát větší hladinu mužského hormonu testosteronu, než je u žen běžné. Ani to by jí teoreticky nemuselo diskvalifikovat, běžná hladina u žen se pohybuje mezi 50 – 100 nanogrami na decilitr (ng/dl), u mužů je to 350 až 1000 ng/dl.