Na každém z okresních a krajských státních zastupitelství v republice by měl v budoucnu působit nejméně jeden žalobce, který se bude věnovat odhalování případů spojených s korupcí.

Největší kauzy bude řešit speciální útvar, s jehož vytvořením počítá nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Řekl to v úterý na tiskové konferenci k 100 dnům ve své funkci s tím, že specialisté byli v okresích a na krajích již vybráni. Jejich seznam tvoří asi 80 pracovníků.

"Chceme, aby policie měla na základní úrovni na státních zastupitelstvích pro odhalování korupce své partnery, s nimiž bude v kontaktu. Často jde v těchto kauzách o čas a úzká spolupráce je proto nutná," uvedl Zemanův náměstek Igor Stříž.

Hlavním opatřením v boji s korupcí pak bude vytvoření speciálního protikorupčního útvaru při Nejvyšším státním zastupitelství (NSZ) v Brně. Jeho působnost bude celorepubliková a měl by se věnovat těm nejzávažnějším korupčním kauzám.

S vytvořením útvaru počítá připravovaná novela zákona o státních zastupitelstvích, jenž by měla být dokončena na podzim tohoto roku a následně předána zákonodárcům k projednání.

Vedou se diskuze o tom, jak bude nový útvar začleněn do struktury NSZ. Může se stát jeho řádnou součástí, jako jeho současné odbory, anebo může být řízen náměstkem nejvyššího státního zástupce, který bude mít podle Zemana "dost nezávislé postavení" na nejvyšším zástupci. Podobně je tomu na Slovensku.

Koncepce speciálního útvaru vzniká ze zkušeností, které představitelé NSZ čerpají v zahraničí. V nejbližší době by měli navštívit své kolegy - specialisty pro boj s korupcí v Rakousku a v Německu.

Související