Blog

"Ať si o českém prezidentovi myslíme, co chceme, nelze mu upřít jeho až geniální schopnost zaujmout média."

Celý blogový text Roberta Břešťana ZDE

Z neústupného euroskeptika a popírače globálního oteplování se rázem stal velice populární zloděj, kterého při "chilské akci" vidělo už několik milionů lidí. Rychlé zabavení pera českým prezidentem Václavem Klausem během televizního přenosu se po pár hodinách rozšířilo po celém světě.

"Když je pero bezpečně u něj v kapse, radostně se usmívá. Opravdu ho ukradl. Á, Václave, ty lumpe!" píše server zpravodajské stanice CBS News.

"Diváci nemusí umět španělsky nebo česky, aby pochopili, co se tam stalo. Červené kroužky a šipky doplněné komickou hudbou přesně popisují Klausův čin, zatímco vedle něj hovoří chilský prezident Sebastián Piñera...," komentuje video americká televize ABC News.

"Václav Klaus si ze své cesty po Chile přiveze opravdu luxusní suvenýr," přidává se konkurenční Fox News. Video už se také "probojovalo" mezi hlavní články na homepage webu CNN.

Pero, které před Klausem leželo v krabičce, totiž není tak úplně obyčejné, jak ho - v reakci na lavinu sdílení záznamu napříč sociálními sítěmi - popisoval prezidentův mluvčí Radim Ochvat. Je posázené modrými polodrahokamy lapis lazuli, podotýká Washington Post. Nicméně mluvčí chilského státníka Constanza Ceaová uvedla, že "prezidentovi hosté si ho mohou nechat, pokud chtějí".

A o incidentu se zmiňuje i Economist, který s odkazem na Klausův pohled na globální oteplování zároveň připomíná, že není na poli kontroveze žádným nováčkem. "Zlodějský um" českého prezidenta komentuje i oblíbený americký server Huffington Post, francouzská tisková agentura AFP či finská televizní stanice MTV3.

Britský Guardian informuje také o facebookové kampani, kterou zveřejnění videa inspirovalo. Iniciátoři zahájili sbírku psacích potřeb pro prezidenta a vyzývají všechny, aby darovaná pera i tužky či pastelky 2. května poslali přímo do prezidentské kanceláře. Prý aby měl čím psát.

Sám Václav Klaus prohlásil, že "jediné, co k tomu může říct, je, že to není pero, ale jen propiska". Podobné už prý má z loňského summitu NATO. A má také i poznámkový bloček z lotyšského parlamentu. Lidé si podle něj z různých událostí bloky a propisky běžně berou. 

Související