Prezident Václav Klaus se rozhodl, že bude v současné vládní krizi hrát jednu z hlavních rolí. Mnozí politici a odborníci mu to vyčítají, mnozí politici se toho děsí.

Pohled prezidenta Klause na politické dění zprostředkovává jeho tajemník Ladislav Jakl už jedenáct let. Naznačuje názory i chystané kroky hlavy státu a často dovysvětluje jeho výroky.

"Víte, že pan prezident byl osm dnů v Jižní Americe, kam s velmi slabou intenzitou došplouchaly škárkoviny a bártoviny. Když se vrátil, tak tady to vypadá na politickou a vládní krizi," poznamenal před několika dny v deníku Právo.

Od začátku současné vládní krize je proto Jakl nejvyhledávanější spojkou mezi novináři a prezidentem. Právě on naznačil ještě před pondělním přijetím premiéra Petra Nečase na Hradě, že Václav Klaus avizovanou demisi ministra dopravy a návrhy na odvolání ministrů vnitra a školství nepřijme.

Jak vidí vládní krizi prezidentův tajemník, a jak samotný prezident? Liší se jejich názory? Znají všechny varianty, které si trojkoalice odnesla ze čtvrtečního jednání v Kramářově vile? Jaké dávají přednost? Je vůbec ještě možné společné vládnutí ODS, TOP 09 a Věcí veřejných zachránit? A za jakou cenu?

Na vaše dotazy odpovídal Ladislav Jakl

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Dobrý den, byl byste pro zavedení většinového volebního systému? Přijde mi, že by takovéto krize alespoň zčásti eliminoval.
Ladislav Jakl
Zdravím všechny čtenáře, budu se snažit nezkazit vám páteční poledne. V této věci nejsem s panem prezidentem shodného názoru. Podle mne nebyla existence slabých vlád v minulých letech způsobena ani tak poměrným systémem, jako spíše tím, že voliči prostě silnou vládu nechtěli a tak vyvažovali. Ostatně i na dnešní krizi je vidět, že silná většinová podpora vlády není zárukou, že se taková vláda nemůže zhroutit. Ale zase možná máte pravdu v tom, že při většinovém systému by asi nebyla koaliční.
Čtenářský dotaz
odnesete si taky z redakce ihned pero ?
Ladislav Jakl
Tento rozhovor vedu z kanceláře své asistentky Ivety a ta si své tužky hlídá.
Čtenářský dotaz
pane Jakle, komu by se teď, podle pana Hájka, měla odebrat krev? Nedávno vyzýval novináře, aby to vyžadovali po panu Michálkovi. Má to být tentokrát paní Kočí, nebo pan Škárka? Vystvětlil vám prezident, proč krade? Je to kleptomanie, anebo to byla momentální ztráta sebekontroly? Nemyslíte, že by prezident, pro mě lhář a zloděj, měl odstoupit? děkuji za odpověď
Ladislav Jakl
Na odběry krve nejsem specialista. A nevím o tom, že by pan prezident kradl.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, chci se zeptat, jestli (pokud padne vláda) bude prezident jmenovat premiérem pana Sobotku (ČSSD) nebo znovu pana Nečase eventuálně koho? Dále se chci zeptat, jestli je prezident zastánce předčasných voleb. Děkuji
Ladislav Jakl
Nehodlám nyní avizovat nějaké příští prezidentovi kroky. Každému ale musí být jasné, že pokud tato vláda padne, další pokus by měl dostat někdo jiný. Pokud vím, tak prezident považuje předčasné volby za tu poslední variantu řešení krize.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, neměl by pan prezident vrátit to pero, které mu zjevně nepatří? Smlouvu přece podepisoval kníže! Děkuji za odpověď.
Ladislav Jakl
V Chile jsem s panem prezidentem nebyl, protože jsem v tu dobu hrál se svou kapelou v pivovaru Černý orel v Kroměříži. Vím ale, že i my na Hradě dáváme členům zahraničních delegací např. pera, propisovačky či jiné předměty.
Čtenářský dotaz
Co rikate na slova Kristyny Koci o Vaclavu Klausovi v one nahravce? a myslite ze je mozne ze nekdo (ABL?) sledoval ci sleduje nejen politiky atd, ale i treba prezidenta? dekuji..
Ladislav Jakl
1) Těmito slovy jsem zděšen, a to nejsem z cukru. 2) Nedělám si iluze, že sledovací technika u nás není používána. Disponují jí např. téměř všechna velká média.
Čtenářský dotaz
Dobry den, jak moc velky vliv hraji v rozhodovani prezidenta jeho osobni symaptie resp. antipatie k jednotlivym politikum? Dodatecny dotaz: Neni to trochu napor na moralku, prohlasovat o sobe, ze jste zastancem svobody a zodpovednosti lidi a soucasne zit z kradenych penez (dane nic jineho nejsou a mzdu od statu jiste dostavate)? Dekuji za odpovedi. martin
Ladislav Jakl
1) Žádný. 2) Nemyslím si, že by učitelé, hasiči, zdavotní sestry, úředníci nebo policisté měli mít zakázány pravicové názory.
Čtenářský dotaz
Pane Jakle, nevadí Vám pracovat pro celosvětově usvědčeného zlodějíčka? Nemyslíte si, že chování hlavy státu se odráží i v morálním bahně, ve kterém jsou až po hlavu namočeny současné politické elity ČR, ale nejen ony. Hrajeme hru padni komu padni, nebo krást můžou pouze vyvolení? Poradil jste už svému nadřízenému, kterému se zdráhám přiznat funkci prezidenta své země. Protože on není můj prezident. Stejně tak je tomu i u mých přátel.
Ladislav Jakl
Vám se s takovou nenávistí musí žít špatně.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, nechme chvilku politiky. 1. Jaký je nyní stav vší kapely Folimanka Blues? (Zdravíme Robbyho!!) 2. Jak hodnotíte výsledky česko - slovenského finále ležáků, pořádaného První pivní extraligou?
Ladislav Jakl
1) Na to se mi neodpovídá dobře. Pianista Robby je těžce nemocen, proto hrajeme nyní spíše zřídka a mimo Prahu pouze bez něj. Ale zase jsme v minulých dnech domíchali naše nové CD, na které se můžete těšit. 2) Anonymní degustace piv vždy přinášejí překvapení. Nečekal jsem tak totální porážku slovenských ležáků stejně jako vítězství Radegastu.
Čtenářský dotaz
Přijal byste nominaci na premiéra vy osobně? Dobře, třeba až po tom Sobotkovi.
Ladislav Jakl
Nejsem přítelem úřednických vlád. To bych musel jít nejdřív do politiky.
Čtenářský dotaz
Lze v současné době nějak objektivně posoudit jaký je reálný vliv firmy ABL na politickou situaci v ČR?
Ladislav Jakl
Myslím, že není. Stejně jako podle mne nelze objektivně posoudit vliv ještě daleko mocnějších finančních či jiných silných zájmových skupin. Zdá se, že zrovna v posledních týdnech hýbou mediální scénou víc, než by i otrlý pozorovatel čekal.
Čtenářský dotaz
Absurdní divadlo. Klaus, který by měl stát před soudem za zločiny rozkrádání národního majetku v miliardách z let devadesátých. Bývalý zločinec řídí současné zločince. Hnus. To Berlusconi s jeho holčičkami je pouhý břídil. Jakle, jak na tohle můžete mít žaludek? Jste ještě vůbec člověk?
Ladislav Jakl
1) Slova o rozkrádání miliard v 90. letech mají stejnou hodnotu jako pověsti o hýkalech a jezinkách. 2) Já a člověk? Ani náhodou, jen se na mě podívejte.
Čtenářský dotaz
Dobrý den Má smysl udržovat koalici, ve které už jde pouze o udržení křesel Petra Nečase, Radka Johna, pana Kalouska? Myslím si, že jsem popsal právě ty lidi, kteří mají vládní krizi ve skutečnosti na svědomí. Ze špatného materiálu nepostaví nic pořádného ani prezident. Proč nevyhovět hlasům z ODS a celou vládu nepoložit.
Ladislav Jakl
To si musí říct koalice sama, jestli se chce udržet. Prezident ji proti její vůli udržovat nebude. Pouze chce vědět, co by nastalo po jejím pádu. Jeho povinností je přispívat k politické stabilitě, ne k udržování konkrétní vládní formace.
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane Jakle, mám dva dotazy: 1)Proč a čím tolik dráždíte spolu s panem prezidentem pana Peheho, on napsal nekonečné množství hanlivých článklů, a Hrad na ně nereague, to musí být pro pisatele frustrující! 2) Je pravda že zpíváte v nějaké hudební skupině?
Ladislav Jakl
1) Máte pravdu. Půjdu do sebe a po těch jeho desítkách článků, kde se ocitám v titulku, mu taky už jednou musím udělat radost. Ale nejdřív si to budu muset přečíst. Do čehož se mi moc nechce. 2) Ano. Ve dvou. Folimanka Blues a Etal. FB má stránky www.folimankablues.cz. Etal je na bandzone.cz.
Čtenářský dotaz
Topolánek v dnešních Lidovkách tvrdí, že Václav Klaus jedná ve prospěch Víta Bárty a VV, a že nesnese v čele ODS nikoho jiného, než jen sebe. Co si o tomto názoru myslíte Vy?
Ladislav Jakl
Poradil bych panu Topolánkovi, aby udělal ještě jeden rozhovor, ve kterém by označil konkréní kroky pana prezidenta, které napadá. Takto jsme se dozvěděli jen to, co už víme: že nemá Václava Klause rád. To víme nejméně od doby, kdy se pokoušel intrikami zmařit zvolení Václava Klause prezidentem.
Čtenářský dotaz
Vážený pane, jak je možné, že Prezident ČR minimálně přehlíží (pokud nepodporuje) čin pana Bárty, který se sám přiznal, že se snažil podstrčit peníze paní Kočí. Je jedno za jakým účelem to udělal, mohlo to být kvůli zkomprominování, nebo jako úplatek. Jak je možné, že Prezident ČR takovýto čin veřejně neodsoudil jako neospravedlnitelný? Jak potom máme vychovávat děti, když sám Prezident takto koná, nebo spíše nekoná?
Ladislav Jakl
Prezident, já ani vy nevíme, šlo-li v tomto případě o provokaci, půjčku nebo úplatek. Věřím, že se to vyšetří.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, s názory p. Klause souhlasím od globálního oteplování, po EU... v nynější krizi opět dokazuje, že mu není lhostejná naše krásná země. Celá krize je dle mého názoru, jen tím, že pan Nečas nemá vůbec silné postavení v ODS a je na něj tlačeno z pozadí ODS. Jinak si nedokáži vysvětlit, ten jeho razantní krok na odvolání ministrů VV, přitom jediné co bylo uveřejněno byl článek v MF Dnes, který po uveřejnění náhravky se slečnou Kočí ("MF dnes je jediná, která je v tom s náma") dostal velice vážné trhliny... Neměl by se nyní prezident zaměřit na poslanecký klub ODS, aby podal nějaké vysvětlení k této věci? Přeci není normální, aby se odvolávali ministři na základě jednoho článku v MfDnes? Jaká je Vaše osobní důvěra v tyto noviny? Děkuji předem za odpovědi. Přeji hezký den.
Ladislav Jakl
Můj pohled je velmi blízký vašemu. Nemyslím si ale, že se prezident republiky do těchto věcí má zaplétat. A důvěra v noviny? To nemám. K žádným.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, chtěla bych poprosit o názor, zda je skutečně dobrý nápad, aby se tato vláda jakýmkoliv způsobem měla zachraňovat. Téměř od počátku vládnutí je spojována s nějrůznějšími kauzami, pochybnostmi, aférami atd... Dle mého názoru by měli být odvoláni všichni z VV, ODS i TOP09. Jediné, co představitelé těchto stran dovedou, je dostat obyčejné pracující občany do chudoby (ne vlastní vinou), tzn. snížením platů či zvyšováním nejrůznějších poplatků. Naše mzdy se nepohybují ve výšich 50000,- a více, ale v průměru 15000,-. Dala bych všem tento plat, jak by se jim poté prosazovaly nehorázné reformy!!! Veřejnost tuto vládu nechce, proč ji nikdo nevyslyší??? Děkuji. Eva
Ladislav Jakl
Už jsem odpovídal, že prezident nezachraňuje tuto vládu. Pouze požaduje plán dalších kroků pro případ, že by vláda padla. Nebo ujištění, že se tak nestane.
Čtenářský dotaz
Co říkáte na článek v LN : Topolánek v něm hovoří i o tom, že Vít Bárta je „hlásnou troubou“ prezidenta Václava Klause. Toho expremiér označuje za technologa moci, který pro svůj potenciální návrat do ODS potřebuje odstranit „ohniska odporu“.
Ladislav Jakl
Na to už jsem odpovídal.
Čtenářský dotaz
Podle mne už měl dávno Sobotka jako vítěz voleb sestavit novou vládu,protože tahle vláda je nejhorší od doby co skončil socialismus.
Ladislav Jakl
Pan Sobotka nikdy nenastínil, jak by chtěl utvořit vládní většinu.
Čtenářský dotaz
Co si myslíte o iniciativě D.O.S.T.? Doslechl jsem se, že že je prý nějaká extrémistická. Neměl by se od ní p. prezident raději distancovat?
Ladislav Jakl
Iniciativa Akce D.O.S.T. je sdružením, které si dalo za cíl bránit tradiční hodnoty proti soudobé erozi a plytkosti. Nemyslím si, že by se prezident měl od něj distancovat. Já sám ho podporuji.
Čtenářský dotaz
Co si myslíte o názoru Tomáše Halíka, že je zapotřebí zrušit národní státy a zavést nadnárodní vládu elit? Hovořil o tom nedávno v Hydeparku, klasická demokracie prý prochází krizí a je třeba přemýšlet o alternativách.
Ladislav Jakl
Pana Tomáše Halíka mají v České televizi přilepeného k židli, se kterou s ním vyjedou před kamery vždy, když je třeba říci cokoli proti Václavu Klausovi. Pak s ním zase zajedou do zákulisí a čekají na příští relaci. Doufám, že mu tam aspoň dávají najíst.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Jako známého pivního gurmána se Vás ptám, které české a které zahraniční pivo byste poté, co jste je ochutnal, už více nevzal do pusy. Existuje nějaké takové? Liší se i v tom názor pana prezidenta od názoru Vašeho?
Ladislav Jakl
Velkým zážitkem bylo pro mne pivo Skinny Dipp v roce 2007 ve městě Valentine ve státě Nebraska. To mi málem vyteklo z uší. Ale jinak jsem zvyklý na hodně výstřední a netradiční chutě piv. Pan prezident by asi volil spíš ty tradičnější. Bude s ním ještě práce.
Čtenářský dotaz
Proč si myslíte, že v médiích vyvolává jméno Ladislava Bátory takové pozdvižení? Proč je věnováno tolik prostoru jedinému ministerskému poradci?
Ladislav Jakl
Levičácké liberální bojůvky si ho vybraly, aby zastrašily všechny ostatní s podobným názorem. Zajímavé, že nikomu nevadilo, když bylo celé ministerstvo školství v rukou extrémistické strany zelených. Existuje ještě?
Čtenářský dotaz
v r. 89 soudruzi kriceli socialismus si ohrozovat nedame smerem k bouricim masam na namesti po x letech jeho budovani. dnes politici krici: tato xta afera je ohrozeni demokracie! ale krici si to uz jen mezi sebou navzajem. na namesti totiz nikdo nebouri. drive system ohrozovala masa od spodu dnes se obvinuje z ohrozeni systemu establisment navzajem a mase to je jedno...ta v demokracii neveri uz davno. obzvlast kdyz si tyto "nicitele" zvolila v demokratickych volbach:) zajimavy historicky vyvoj. neprijde vam vtipny? a kolik casu bude potreba nez bude "upevnena demokracie" natolik abychom z ust nasich politiku neslyseli soudruzskou hantyrku z padesatych let?:)
Ladislav Jakl
Dostávám hodně dopisů a vzkazů i takového charakteru, že na ten svinčík by bylo třeba pevné ruky. Snažím se pisatelům vysvětlit, že to je to nejhorší možné řešení. Ona každodenní práce chce víc trpělivosti.
Čtenářský dotaz
Neměl by už konečně Sobotka jako vítěz voleb sestavit novou vládu,tahle vláda je nejhorší od první republiky a nikdy se nedomluví.
Ladislav Jakl
Pokud tato vláda padne, může k tomu dojít. Ale nevím, s kým by sociální demokraté skládali většinu.
Čtenářský dotaz
Také považujete Akci D.O.S.T. za extrémistickou? Velmi před ní varuje Tomáš Halík!
Ladislav Jakl
Před čím varují černokněžníci, nemůže být špatné.
Čtenářský dotaz
Ještě vás nepřešla chuť manipulovat s davem? eVA
Ladislav Jakl
Nemám takové chutě. Jsem spíš na pivo.
Čtenářský dotaz
Jsem Ross Hedvicek, znamy americky spisovatel, cte me vic lidi nez Viewegha, Skvoreckeho a Rude pravo dohromady. Tez jsem zvazoval kandidaturu do americkeho Kongresu a Senatu u nas na Floride. Ted otazka: kdybyste meli zajem, abych pozdeji na Hrade vystridal Klause, tak dejte vedet. God bles Amerika!
Ladislav Jakl
Ach jo, zase jeden...
Čtenářský dotaz
Proč si myslíte, že byl p. Ladislav Bátora v takové pozornosti médií? Proč se novináři nevěnují také jiným poradcům ministrů? Že by byl Bátora něčím specifickým?
Ladislav Jakl
Na to se ptejte těch zaujatých médií.
Čtenářský dotaz
Pane Jakle, dekuji Vam a panu prezidentovi, ze ve vypjatych chvilich alespon Hrad je urcitou zarukou stability, hledani reseni a snahy tlacit soucasne sefy stran hledat reseni. Mohlo by se totiz lehce stat, ze v takoveto vypjate chvili znacne narostou preference krajni pravice a krajni levice. V takove zemi bych zit nechtel ...
Ladislav Jakl
Máte pravdu, že politický chaos může vést k poptávce po jednoduchém řešení. I proto se pan prezident snaží takovému chaosu zabránit. Sám na to ale nestačí.
Čtenářský dotaz
Jak hodnotite dnesni vyroky byvaleho premiera Topolanka? Myslite, ze to byla dobra volba zvolit do cela strany byvaleho lampasaka?
Ladislav Jakl
O lampasáctví nejde. Spíš o absenci politických idejí.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, máte rád huspeninu? Děkuji
Ladislav Jakl
Ano. Zvláště tu od Jardova tchána.
Čtenářský dotaz
Nezdá se vám, že vrchní klimatolog a odborník na kůrovce v některých svých názorech přestává být konzistentní? Jednou říká, že máme zastupitelskou demokracii, ve které nemají aktivisté co dělat a podruhé se chce přivazovat na Letné kvůli chobotnici nebo podepisuje petice proti kůrovci. V roli premiéra se pohoršoval nad jakýmkoliv nestandardním zásahem prezidenta Havla. A i tady argumentoval zastupitelskou demokracií a tím, že pouze parlament a jím zvolená vláda má mandát od voličů. V roli prezidenta si ale vykládá ústavu po svém a po světě prezentuje odlišná stanoviska než jaká schválila vláda a parlament. Nebo se od prezidenství Václava Havla něco změnilo a máme prezidentský systém?
Ladislav Jakl
Nikdy v životě Václav Klaus neříkal, že v demokracii aktivisté nemají co dělat. A nestandardní zásahy do politiky nečiní. To jen vy moc čtete některé noviny.
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane Jakl, Nesvědčí vládní krize, kauza Bátora nebo zcicení "vzácné prupisky" v Chile o tom, že této zemi vládnou de facto oligarchie, spolu s médiálními korporacemi a vládu jedné strany (KSČ) jen nahradili "staronoví" hráči, přičemž daleko sofistikovanějšími způsoby manipulují veřejným míněním a vyměňují politiky dle libosti?
Ladislav Jakl
Nesvědčí.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, nevíte prosím Vás, proč se někdy panu presidentovi přezdívá Kikina, fakt mi to vrtá hlavou.. Přece ta letuška.. Myslel jsem.. ale když Ferda Mravenec z ABL s ním tak moc kamarádí... no nevím - Vy určitě víte? PS: Nezlobte se, ale to je pouhý upřimný odraz současne VLÁDNÍ a HRADNÍ politiky našeho státu. Pomož nám .. kdo???
Ladislav Jakl
Možná se tak přezdívá lidem ve vaší růžové komunitě.
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane Jakle, máte kromě politiky také čas na muziku? Co dělá Vaše kapela Folimanka Blues? Děkuji za odpověď Hanka
Ladislav Jakl
Každý člověk má k dispozici 24 hodin denně a 7 dnů v týdnu. Je na každém, co považuje za důležité. A já pro sebe muziku za důležitou považuju. Folimanka Blues právě dokončuje nové CD. Bude krásné.
Čtenářský dotaz
Pane Jakle, hluboce se stydím za našeho prezidenta. Nemyslíte si, že on byl první, kdo nastavil laťku? On první nastavil systém tak, že rozhodčí je podvádět povoleno, když na to nepřijdou. On si přeci myslí, že pravidla nemusí dodržovat, když je dost dobrý na to, aby se na něj nepřišlo. Myslíte si to také?
Ladislav Jakl
Tento jeho výrok jste si zkomolil. Nikdy neříkal, že podvádět rozhodčího je správné. Pouze řekl, že pokud soudce nepíská, hrát se musí dál a výsledek platí. To není hodnocení, zda je to dobře nebo špatně. To je konstatování faktu, se kterým nikdo nic neudělá.
Čtenářský dotaz
Upřímně, není Vám hanba? Nestydíte se? Jste hrdý Čech? Děkuji.
Ladislav Jakl
1) Není. 2) Nestydím. 3) Jsem. A co vy?
Čtenářský dotaz
Zasloužíme si to? Zaslouží si to vůbec někdo? To máme jít do ulic? Pomohlo by to vůbec? A komu věřit, když Kočí bezostyšně lže před očima veřejnosti? A to je v politice nováček. Co si pak máme myslet o těch co tam jsou roky? Tak komu věřit, když i média se spojila s ODS, či v "lepším" případě pouze s její frakcí? Padla noc. S přáním hezkého dne J. Kostelník
Ladislav Jakl
Vadí mi úplně stejné věci jako vám. Jen si nedělám iluze, že to je někde jinak a že se špatné věci jednoho dne přestanou dít. Žádná noc nepadla. To bychom šli spát a bylo by nám vše jedno.
Čtenářský dotaz
Pane Jakl, četl jsem váš blog proti letnímu času a chci se zeptat, jak můžete cestovat po světě, když máte takový problém se změnami času. Když jsem slyšel, že v Rusku zrušili změnu času, tak jsem si říkal, kdy přijde nějaký pokyn i z našeho Hradu. A skutečně za pár dní se objevil, jen to neudělal hradní pán, ale vrchní lokaj. Já bych naopak nechal letní čas po celý rok. Ne každý má zaměstnání (někteří dokonce i práci), kde si sám určuje pracovní dobu. A ani většina dětí si nemůže ve škole domluvit, že přijdou až na devátou. Pane Jakl, nesmíte všechno soudit podle zaměstnání na Hradě nebo studií politiků na vstřícných univerzitách. ;-)
Ladislav Jakl
Myslím, že máme používat svůj Středoevropský čas a ne čas běloruský. Cestuje každý dobrovolně. Nařízenou změnu času musí povinně respektovat každý. Tento svůj názor mám odjakživa a psal jsem o něm dávno před svým působením na Hradě.
Čtenářský dotaz
dobrý den, pane Jakle, souhlasíte s tím, že prezident Klaus, spolu s lidmi z komunistického prognostického ústavu, umožnili, nefunkční legislativou při privatizaci státního majetku, z velké části rozkrást republiku? Souhlasíte s tím, že se V.Klaus - právě z důvodu umožnění rozkradení státního majetku při privatizaci - podílí největší mírou na zadlužení Česka? děkuji za odpověď
Ladislav Jakl
Nesouhlasím.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Považujete se za přítele VK nebo je vztah čistě pracovní? Děkuji.
Ladislav Jakl
Náš vztah je pracovní a přátelský. Nikoli nějak zvlášť osobní. Když on je to sportovec a vědec. Já jsem nesportovec a nevědec.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, mám několik dotazů, k věci: Proč prezident nedodržuje ústavu a nepřijme demisy několika "zdiskreditovaných" ministrů z rukou premiéra a vstupuje do krize vládní politiky,když mu to nijak nepřísluší a klade si nějaké "neuchopitelné-tedy irelevantní" požadavky "jak dál", které stejně premiér dodržet nemusí? Když prezident nedodržuje nejvyšší zákon ČR-ústavu může být nějak stíhán? Po možném vyslovení nedůvěry vládě,dá prezident možnost sestavit vládu ČSSD?
Ladislav Jakl
Prezident Václav Klaus Ústavu dodržuje. A vy čtete špatné noviny.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, co vám v těchto složitých dnech pomáhá? Vaše kapela Folimnka Blues nebo posezení s přáteli u piva?
Ladislav Jakl
Pro mne to nejsou složité dny. Já nějakou zvláštní pomoc nepotřebuji. Muziku a pivo považuji za svou vášeň, ne za pomoc.
Čtenářský dotaz
Dobry den pane Jakl. 1) Myslite si ze by politicke strany po tom provadeji meli mit v pripade konani predcasnych voleb narok na volebni prispevek? Kam by to vedlo, kdyz budou volby takhle kazdy rok? 2) Chysta sprava hradu / Prezidentska kancelar nejakou vystavu nejvyznamejsich per v historii hradu. (Pera s nimiz byly podepisovany vyznamne dokumenty, pera vyznamnych statniku, pera ze zahranicnich cest, ...) ? Jak hodla kancelar nalozit se zasilkou per, ktera bude zrejme v brzke dobe dorucena na hrad? 3) Chysta sprava hradu / Prezidentska kancelar na hrade vymezit porostor, kam by mohli turiste odkladat sva pera pro prezidenta, tak jako v nekterych mistech na svete jsou mista pro malovani grafity, psani vzkazu, zavesovani zamku lasky, bot ci spodniho pradla. Nevypadalo by to efektne kdyby byl na hrade vymezen prostor pro propiskovy travnik, kam by turiste mohli vpichnout svou propisku? Diky za odpovedi. Pekny den.
Ladislav Jakl
1) To by asi nešlo. Ale jsem pro zásadní snížení státního příspěvku politickým stranám. Mimo jiné proto, že silně brání vstupu dalších subjektů na politický trh. 2) Také mne to včera napadlo. Takovou výstavu navrhnu. Žádná zásilka, o které mluvíte, dosud nedošla. Těším se na ni. 3) To nás zatím nenapadlo. Děkuji za inspiraci.
Čtenářský dotaz
Je pan Klaus spokojený, že se konečně prosadil do světových médií tak, jako prezident Havel a že se o jeho návštěvě Chile, tak čile píše, vysílá a diskutuje? ;-)
Ladislav Jakl
On už se prosadil dávno.
Čtenářský dotaz
Dobry den, kdy hodla expremier Klaus vratit stamiliony, ktere zmilely za jeho privatizace? Hodlate se na tom take osobne podilet?
Ladislav Jakl
Vy víte o nějakých zmizelých stamilionech? Nepřipadáte si hloupě při šíření takových dětinských drbů?
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jak hodnotíte způsob podávání informací v kauzách kolem Věcí Veřejných ze strany médií, mám na mysli ten "seriál na pokračování" ze strany zejména MF Dnes, ke kterým se přidal Týden. Druhý dotaz - komu má tato situace podle Vašeho názoru prospět? Díky a hezký den
Ladislav Jakl
Média v tom dnešním příběhu hrají hru hanebnou. Chovají se okatě jako prodloužená ruka mocenských skupin.
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane Jakl, pan Klaus (koneckonců Vy také) jste vedoucí činitelé tohoto státu, který (spolu s kohortou dalších) vedete do čím dál hlubšího úpadku, bezpráví a chaosu. Naštvanost lidí je čím dál větší. Nemáte trochu obavy?
Ladislav Jakl
Na vyhrožování jsem zvyklý.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, nemyslíte si, že politický marast, který zde můžeme sledovat, pomohl instalovat i pan Klaus svými výroky v minulosti? Narážím i na fakt, že pan Klaus před 1. volbou prezidentem nebyl vůbec oblíbený a prohrál volby, mimo jiné i z důvodu skandálu s financováním ODS, kdy s tím nehodlal nic dělat. Jak je možné, že pan Klaus opakovaně překračuje ústavu.
Ladislav Jakl
Ne, to si nemyslím. Volby ODS prohrála kvůli všeobecnému příklonu veřejnosti k levici. Není pravdou, že pan prezident překračuje Ústavu.
Čtenářský dotaz
Když pominu tupé otázky na pero... Dobrý den,pane Jakle, ukvapenost by asi byla destruktivní. Souhlasím s prezidentem. Ale nějak nerozumím: jak se eskalovala ABL a Bárta? Kdo to chápe? Může si něco dnes dovolit pod totální kontrolou všech deníků, politiků, televizí... Mě to prostě rozum nebere a to se kolem politiky motám dost dlouho. Prostě z logiky věcí, nikoliv sympatií víc věřím Bártovi, než Mf Dnes či dalším aktérům. Pod tak drsnou a plošnou kontrolou nemohu uvěřit,(narozdíl od Pehe...) že by ABL se mohla víc infiltrovat. Jak to vidíte vy a prezident, pokud to jde se před jednáním vyjádřit? Děkuji za odpověď. Petr Pokorný
Čtenářský dotaz
Pane Jakle, proč tvrdil Klaus o peru, zdobeném polodrahokamy, že se jedná o obyčejnou propisku? Podle mě tím urazil chilské hostitele.
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane Jakle, na stránkách svobodných jsem dnes objevil návrh ústavního zákon o vyrovnaném rozpočtu. Myslíte si, že je to dobrý nápad? Brandl
Ladislav Jakl
S tímhle nápadem přišel Václav Klaus někdy v roce 1996. Moc se mi to tehdy nezdálo, protože rozpočet má být výsledkem politiky a ne práva. Jenže nezodpovědnost vlád od té doby tak narostla, že by takový zákon byl asi třeba. Ostatně stranu Svobodných volím. Děkuji všem za milé dotazy a přeji pěkný jarní víkend.
Související