Lukáš Vích, jenž skrytě pořídil záznam rozhovoru s poslankyní Kristýnou Kočí, sponzoroval Věci veřejné. Jenže ve výročních zprávách o hospodaření Věcí veřejných, které HN prověřily, jeho jméno chybí.

"Jsem straníkem a sponzoroval jsem částkou 27 tisíc komunální volby ve Frýdku-Místku," nejprve ochotně potvrzoval HN Vích.

Uprostřed víru údajných statisícových úplatků - nebo přátelských půjček - jde o pouhý drobek. Ovšem drobek, který potvrzuje, že financování politického projektu Víta Bárty není transparentní.

"Jedná se, proboha, o částku 27 tisíc korun na inzerát, který vyšel tady v místním tisku," vysvětlil po chvíli o poznání nervózněji Vích a dodal: "Je to prkotina."

Napojení Vícha na ŘSD

Server Aktuálně.cz píše, že Lukáš Vích je blízkým spolupracovníkem nového ředitele krajské pobočky Ředitelství silnic a dálnic v Ostravě. Je jediným členem představenstva firmy Piegon a.s., která patří rodině frýdecko-místeckého podnikatele Pavla Veličky.

Ten je od 10. března šéfem ŘSD Ostrava, tedy vysoce postaveným manažerem státní firmy s rozpočtem v desítkách miliard korun.

V Moravskoslezském kraji připravuje ŘSD například dlouho plánovaný obchvat Frýdku-Místku za čtyři miliardy korun.

Jasno nemá ani John

Optikou zákona o politických stranách jde však o zásadní přešlap. "Že by dárce nebyl uveden v seznamu sponzorů? Takovou situaci jsme ještě neřešili," říká člen parlamentního kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM). "Budeme se tím muset zabývat."

O finančním zázemí Věcí veřejných panují pochybnosti od okamžiku, kdy vstoupily do celostátní politiky. Vedle velkých sponzorů, jimiž podle výročních zpráv byli činovníci strany Bárta, Michal Babák či Kamil Jankovský, totiž partaj využívala vydavatelství Pražan, do nějž lila peníze ve formě inzerce Bártova bezpečnostní agentura ABL.

Kdo koho sponzoruje a jak, pravděpodobně neví ani formální předseda VV Vít Bárta. V době krize několikrát zopakoval, že ABL je oficiálním sponzorem strany. Ta to však strikně odmítá.

Mimochodem: podle výročních zpráv stranu sponzoroval i poslanec Jaroslav Škárka, který dostával peníze v obálkách od Bárty. Loni dal straně "papírově" osmdesát tisíc korun, předloni sedmdesát tři. Byly to jeho peníze?

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Muž, který nahrál výroky Kristýny Kočí, se považuje za sponzora Věcí veřejných. V oficiálním účetnictví ale jméno Lukáše Vícha není.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.