Ústřední automotoklub (ÚAMK) zveřejnil celorepublikovou rizikovou mapu pro motorkáře. Mapa ukazuje, ve kterých úsecích jsou motorkáři nejčastěji účastníky nehod. Každá významná silnice má svojí barvu od světle zelené (nízké riziko nehody) přes červenou (středně vysoké riziko) až po černou (vysoké riziko). Autoři při její tvorbě vycházeli z údajů let 2007 až 2009. Mapu připravila ve spolupráci s ÚAMK firma CityPlan v rámci evropského programu hodnocení silnic.

Mapa navazuje na nedávno zveřejněnou rizikovou mapu ČR, která zobrazuje míru rizika, že se řidič stane součástí nehody se smrtelným nebo vážným zraněním. Podle ÚAMK je tato mapa velmi výjimečná a v této podobě je veřejnosti předkládána vůbec poprvé.

Z mapy vyplývá, že nejrizikovější jsou pro motorkáře točité a méně přehledné úseky. Příkladem jsou silnice I/11 z Českého Těšína do Havířova nebo silnice I/10 u Jablonce. Nicméně rizikové jsou pro motorkáře také dálnice a rovné silnice, kde řidiči mohou jet a někteří i jezdí velmi rychle.

Rizikové mapy vznikají v evropském měřítku od roku 2003, kdy je iniciovaly automotokluby ve Velké Británii, Německu a Nizozemsku. Do měsíce prý ÚAMK představí mapu s aktuálními údaji z let 2008 až 2010.

V loňském roce na silnicích zemřelo při nehodách 96 řidičů nebo spolujezdců na motocyklu. Nehody motocyklů patří k těm s nejvážnějšími následky, na 1000 nehod připadá zhruba 48 usmrcených, průměrná hodnota u všech nehod v ČR je přitom deset usmrcených na 1000 nehod

Související