ODS, TOP 09 a VV by se ještě měly pokusit dohodnout na pokračování nynější koalice především kvůli tomu, aby prosadily dlouho odkládané reformy. Po návratu z Německa, kde se účastnil zasedání ministrů zahraničí NATO, to novinářům řekl předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Mezi variantami dalšího vládního uspořádání nevyloučil ani menšinovou vládu ODS a TOP 09 s podporou ČSSD. Záleželo by podle něj ale na tom, zda by mohla TOP 09 prosadit svůj program.

"Měli bychom se ještě pokusit najít rozumnou dohodu, když ta dohoda není možná, tak bez toho pak je konec. Já doufám, že opravdu se dohodneme, ale samozřejmě za to ručit nemůžu," řekl Schwarzenberg. Je mu prý jasné, že vláda nyní nedělá zrovna "výtečný dojem". Zdůraznil ale, že má před sebou reformy, které jsou vzhledem k neutěšenému stavu veřejných financí nutné. "Obávám se, že kdybychom teď odstoupili a byly vypsány nové volby, tak se zase všechno zpozdí, a jestli se potom najde většina, která je ochotná to provést, to nevím," řekl.

Pokud by se ODS a ČSSD dohodly na vládě na bázi opoziční smlouvy, Schwarzenberg by u toho podle svých slov "zajisté nebyl". Menšinová vláda ODS a TOP 09 s podporou ČSSD je podle něj ale představitelná za podmínky, že TOP 09 bude moci prosazovat svůj program.

Kdo by měl být ministrem vnitra?

Lídr TOP 09 má pochybnosti o jednom z možných kompromisů, který ODS nabízejí VV, tedy obsazení ministerstva vnitra nestraníkem. "Nezávislého odborníka, který by měl dostatečnou váhu, aby to ministerstvo vedl, v tomto okamžiku ani nevidím," řekl.

Koaliční smlouva je smlouva koaličních stran, dodal. "Je to takové nouzové řešení ale upřímně řečeno nikoho nevidím, kdo by se na to hodil," řekl.

Na otázku, zda je schopen dále sedět s Věcmi veřejnými u jednoho stolu, Schwarzenberg odpověděl: "Ale já jsem schopen sedět s kýmkoliv u stolu, což o to, to mi nevadí. Dokavaď neplive mi do polévky, tak jsem schopen u stolu sedět s každým," řekl.

Dodal, že koaliční strany si vždy vzájemně dělají těžkosti. Vláda podle něj dělala dosud rozumné kroky směrem k reformám nyní je ale ohrožena "událostmi poněkud groteskního rázu". Poznamenal, že s koaličními krizemi se potýkají vlády všude na světě a obvykle trvají několik měsíců.

Související