Další problémy předpovídá Evropě, která bude patrně i nejvíce zasažena. Fond CIC má k dispozici asi 300 miliard dolarů (přes pět bilionů Kč) a vláda jeho prostřednictvím investuje v zahraničí.

"Rok 2011 hodnotíme relativně optimisticky, je ale možné, že v roce 2012 dojde k výraznému propadu hospodářského růstu a možná i k recesi," poznamenal Lou na konferenci Forum for Asia, které se konalo v Po-ao na ostrově Chaj-nan u jižní Číny.

Lou vidí riziko především v tom, že největší světové ekonomiky by mohly ve čtvrtém čtvrtletí změnit dosavadní prorůstovou politiku. Tím by podle něj snížily tempo hospodářského růstu. Další riziko podle manažera spočívá v narušení plynulosti dodávek ropy na světový trh v důsledku nepokojů v arabských zemích.

Starý kontinent nečeká prý nic dobrého

Hospodářská situace ve Spojených státech se podle šéfa CIC příliš nezmění, mnohem hůř na tom ale bude Evropa. Ta podle něj doplatí hlavně na slabou domácí poptávku. Fond chce ale navzdory nepříliš dobrým vyhlídkám pro Evropu dál v některých evropských zemích investovat. Čína už například nakoupila dluhopisy některých zemí na okraji eurozóny, které mají problémy s vysokým zadlužením.

"Vnitřní trh v Evropě se nezotavuje příliš rychle a je pravděpodobné, že evropskou ekonomiku táhne zahraniční poptávka," řekl manažer. "To ale neznamená, že nechceme v Evropě investovat. V Evropě hledáme komplexnější investiční příležitosti," dodal.

Atraktivnější možnosti než v jiných zemích podle něj v Evropě nabízejí některé investice s účastní státu. "Například u zakázek na výstavu infrastruktury je model PPP (partnerství veřejných a soukromých subjektů) v Evropě mnohem lepší než ve Spojených státech," řekl Lou.

Lou také očekává, že mladé tržní ekonomiky zvýší úrokové sazby a povolí růst kurzů svých měn. Tím zároveň zpomalí svůj hospodářský růst.

Globální investice se Číně v roce 2009 zhodnotily zhruba o 12 procent. O rok dříve z nich měla naopak asi dvouprocentní ztrátu. Data za loňský rok zatím nejsou k dispozici.