Ministři financí řady zemí světa kárali Spojené státy za vysoký rozpočtový deficit a za program QE2, kterým Washington pumpuje do ekonomiky další peníze. Podle některých ministrů, kteří jednali ve Washingtonu v rámci zasedání MMF a Světové banky, je chování Američanů nezodpovědné a navádí k fiskální rozmařilosti.

I když Ameriku kritizovali hlavně zástupci mladých tržních ekonomik, přidali se k nim i ministři z některých vyspělých zemí.

Důvod k obavám

Spojené státy podle kritiků dělají málo pro to, aby omezily nadměrné výdaje, což ale Washington odmítl a reagoval tím, že se snaží dostat dluhy pod kontrolu. Kritici také varovali, že napjatý rozpočet v USA a v dalších bohatých zemích ohrožuje proces oživení globální ekonomiky.

Zadlužení USA se pohybuje kolem 14 bilionů dolarů (asi 235 bilionů Kč) a kritika, která se za to na Ameriku snesla, je podle agentury Reuters letos ostřejší než v minulých letech.

Nizozemský ministr Jan Kees de Jager varoval, že pokud Spojené státy a další vyspělé země budou postupovat příliš pomalu, mohou podkopat důvěru v globální ekonomiku.

"Nedostatečná rozpočtová konsolidace může vést k další eskalaci problémů kolem zvladatelnosti dluhů. Dopady mohou být na důvěru i na finanční sektor, který je stále velmi křehký," podotkl ministr před řídícím výborem MMF. Výbor ve svém závěrečném komuniké uvedl, že MMF se bude snažit pomocí konzultací usměrnit kapitálové toky a brát přitom bude v úvahu zájmy jednotlivých zemí.

"Dluhová dynamika v ostatních vyspělých zemích, včetně Spojených států, je důvodem k obavám," řekl nizozemský ministr.

MMF tento týden upozornil, že deficit amerického rozpočtu se v letošním roce patrně dostane až na 10,8 procenta hrubého domácího produktu. Poměr deficitu k HDP se tak dostane na úroveň Irska a bude patřit k nejvyšším ve vyspělých zemích. MMF proto vyzval Washington, aby urychleně sestavil věrohodný plán fiskální střídmosti.