Mexické námořnictvo zadrželo hlavního podezřelého z vražd 145 lidí, jejichž těla byla nalezena během posledního měsíce na severu Mexika ve státě Tamaulipas. Jednalo se pravděpodobně o oběti gangů pašeráků drog. Jak dnes informoval server BBC, Omar Martin Estrada je obviněn jako předpokládaný vůdce drogového kartelu Zetas ve městě San Fernando, kde byly hroby objeveny.

Estrado je obviněn i z podílu na vraždě 72 uprchlíků ze střední a jižní Ameriky, jejichž těla byla nalezena loni v srpnu ve stejné oblasti. Za Estradovo zatčení vypsala mexická vláda podle agentury AP minulý týden odměnu 1,27 milionu dolarů (21,3 milionu korun). Zatčeno bylo ještě dalších pět podezřelých.

Bezpečnostní síly již dříve zatkly nejméně 16 podezřelých členů kartelu Zetas ve spojení s masovými hroby a vyslýchaly 16 tamních policistů obviněných z ochrany zločinců.

Většina obětí byla pravděpodobně unesena z dálkových autobusů, které směřovaly k hranici se Spojenými státy. Motiv vražd je nejasný, ale objevují se spekulace, že pašeráci zabíjeli muže, kteří se odmítli připojit ke gangu. Forenzní specialisté nyní pracují na identifikaci těl.

Stovky lidí, jejichž příbuzní jsou nezvěstní, přijeli na sever Mexika, aby zjistili, jestli se jejich blízcí nacházejí mezi oběťmi.

Město San Fernando ležící blízko hranice s USA je velmi častým místem vražd spojených s drogovou válkou. Experti se domnívají, že Zetas a jejich bývalí spojenci z kartelu Gulf bojují o kontrolu nad touto oblastí, neboť se jedná o cestu pro pašování drog do USA.

Od prosince 2006, kdy prezident Felipe Calderón nařídil nasazení vojáků na boj proti drogovým kartelům, bylo podle mexické vlády kvůli drogám zabito asi 35.000 lidí. Asi 5000 lidí je podle mexické komise pro lidská práva pohřešováno.

Související