Neformální vůdce Věcí veřejných je zklamaný chováním bývalé šéfky poslaneckého klubu véčkařů Kristýny Kočí. V rozhovoru pro server Parlamentnilisty.cz si Bárta postěžoval i na chování koaličních partnerů. "Celkem jasně vyplývá z nahrávky, kde Kristýna Kočí tak barvitě popsala, jaký byl vůči Véčkům nastartován plán," uvedl Bárta. "Ale z druhé strany musím říct, že pořád to nepřátelství vnímám spíš z určitého tábora ODS než z TOP 09," uvedl Bárta.

Stále ještě ministr dopravy se domnívá, že klíčovými aktéry vládní krize jsou Kristýna Kočí a šéf poslanců ODS Petr Tluchoř. Ti podle Bárty tahali za nitky, které měly poškodit Věci veřejné. To zdůraznil i v nedělním diskusním pořadu TV Prima. Bárta nicméně hájí premiéra a šéfa ODS Petra Nečase. "Považuji za zásadní se ptát, proč Tluchoř s Kočí rozehráli tuto hru. A jakkoliv je veškerá ta argumentace a síla vložená do útoků proti ABL, mé osobě a Věcem veřejným, tak to, co zatím může být cítit, je možná, a teď spekuluji, snaha o oslabení pana premiéra," míní Bárta.

"Když my jsme před časem navodili otázku ministra obrany Alexandra Vondry, tak už tehdy jsem říkal, že naší snahou je, aby to neodnesl sám pan premiér. My to bereme tak, že věci uvnitř ODS nejsou černobílé," tvrdí Bárta.

Neshody o ministerstvu vnitra

ODS a Věci veřejné se při nynější vládní krizi stále neshodnou na tom, koho dosadit do čela ministerstva vnitra. Občanští demokraté chtějí nestraníka kvůli 'odstřižení' vnitra od bezpečnostní agentury ABL, VV trvají na svém kandidátovi.

Věci veřejné chtějí podle Bárty záruky, že bude pokračovat boj proti korupci. "I když se snažíme o hledání kompromisu, najít dostatečné garance je přesně v úrovni našeho nominanta," uvedl Bárta. Ačkoli poslanecký klub VV se již dříve usnesl na tom, že v čele vnitra musí pokračovat předseda strany Radek John, dnes už Bárta takový požadavek výslovně nevznesl. Z jeho vyjádření ale vyplynulo, že John v čele ministerstva by byl pro VV největší zárukou.

"Garance boje proti korupci nemůže být charakteru, že na určitém místě sedí jedna osoba," zdůraznil Benda. Podle něho je nezbytné roztrhnout ABL, která dříve patřila Bártovi, a VV.

Zklamání jménem Škárka a Kočí

"Ve světle toho co se stalo, co tohle všechno odstartovalo, kdy na začátku byla dvě obrovská lidská zklamání - Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka," připomněl Bárta. "Kristýnu znám někdy od prvního kvartálu 2009. V kontextu všech těch událostí Kristýna zjevně neunesla, co se kolem ní děje," říká Bárta.

"Někdo jí vybudoval v hlavě obludnou představu o světě, ve kterém žijeme a ona té obludné představě ve svých šestadvaceti letech naprosto naivně propadla a Kristýna je přesně ta, která se začala chovat podle přesně vzorců těch, kteří jí tohle vnukli do hlavy," tvrdí Bárta. "Pokud mě někde Kristýna obvinila z vymývání mozku, tak já mám pocit, že u ní přesně došlo ale z mého pohledu ovšem někým úplně jiným," říká ministr dopravy.

Bárta se v televizi znovu zastal ABL, která podle něj nemá žádnou státní zakázku. Bárta podle Mladé fronty DNES ještě jako šéf ABL dlouhodobě plánoval, jak zajistit pro firmu průnik do politiky.

Související