Před pondělní schůzkou špiček vládní koalice se stále víc hovoří o možnosti, že Věci veřejné vládu opustí.  "O odchodu z vlády samozřejmě uvažujeme velmi vážně," prohlásila v České televizi předsedkyně poslaneckého klubu VV Karolína Peake.

Menšinový kabinet by pak utvořili občanští demokraté s TOP 09, jejichž reformní kroky by podporovaly právě Věci veřejné.

Tento scénář by nastal, pokud se koalice nedohodne, co s předsedou Věcí veřejných Radkem Johnem. První spor se vede o jeho odchod. "Véčkaři" stále "oficiálně" trvají na Johnově setrvání v čele ministerstva vnitra. S odchodem Johna a šéfa školství Josefa Dobeše souhlasí, pokud kabinet opustí i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), šéf obrany Alexandr Vondra (ODS) a ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS).

Druhá rovina sporu je v otázce, kdo by Johna při jeho případném odchodu nahradil. Občanští demokraté chtějí nestraníka kvůli 'odstřižení' vnitra od bezpečnostní agentury ABL, VV trvají na svém kandidátovi. Vít Bárta v neděli už výslovně nevznesl požadavek na Johnovo setrvání. Z jeho vyjádření ale vyplynulo, že John v čele ministerstva by byl pro VV největší zárukou.

"Jestli najdeme vůbec nějakého kandidáta, tak bychom měli jít na Svatou Horu u Příbrami a pomodlit růženec a poděkovat se," řekl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Němcová: Vnitro není Johnova parketa

V posledních dnech se spekulovalo, že John by se stal vicepremiérem pro boj s korupcí. Předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných v neděli v České televizi uvedla, že tuto variantu ona sama nepodporuje. "Byla bych nerada, kdybychom přijímali nějakou prázdnou trafiku bez kompetencí výměnou za ministerstvo vnitra," uvedla Peake.

"Stále nechápu, proč má odcházet Radek John. Stále na tuto otázku nikdo neodpověděl," dodala. 

"Ukázalo se, že ministerstvo vnitra není jeho parketa," řekla předsedkyně sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. Johnův odchod by dle ní uvolni ruce vládě i premiérovi.

Schwarzenberg: Raději koalici než menšinový kabinet

Peake poté nevyloučila možnost odchodu z vlády s tím, že by Věci veřejné podporovaly reformy menšinového kabinetu ODS a TOP 09. Jasněji má být po pondělní schůzce K12.

"Mám radši koalici než tuto variantu, ale v nouzi je přijatelná," odvětil Schwarzenberg. "Ale nouze ještě nenastala, zatím spolu jednáme," dodal. Podobně hovořila i Němcová.

Podle místopředsedy ČSSD Michala Haška momentálně probíhá nejsilnější boj o ministerstvo vnitra. Zaspekuloval, zda to náhodou nemá spojistost s Johnovým výrokem, že se vyšetřují korupční kauzy, do kterých mají být namočeni lidé z blízkosti ODS.