O odvolání osmatřicetiletého Korytáře rozhodli radní Liberce v sobotu. V tajném hlasování bylo pro jeho sesazení 26 ze 39 zastupitelů. Korytář tvrdí, že se ho radní zbavili proto, že narušil klientelistický systém.

HN: Před týdnem jste nám v rozhovoru říkal, že v Liberci bojují dvě chobotnice – korupční a občanská. Která má teď navrch?

Ta občanská v posledních dnech obrovsky posílila. Setkal jsem se s dvacítkou libereckých podnikatelů a shodli jsme se, že ve změnách budeme pokračovat. Oni se na tom chtějí aktivně podílet, protože v tomto městě chtějí normálně existovat.

HN: Co vás tedy teď čeká?

Čeká nás 14 dní o vyjednávání nové koalice. Ve vedení města zbylo torzo, které není akceschopné. Budeme jednat o tom, aby se Změna pro Liberec vrátila ve formě, která odpovídá našemu volebnímu výsledku.

Ale i kdybychom přešli do opozice, tak máme tak širokou podporu – od aktivistů přes právníky po podnikatele –, že budeme schopni klíčové věci dělat i z opozičních lavic.

HN: A která varianta vám připadá pravděpodobnější? Povedete novou koalici vy, nebo se do vedení města vrátí ODS?

Myslím, že se nám podařilo probudit občany. Zvedli hlavu a vidí, že se to dá dělat jinak. Politické sekretariáty proti tomu nemají šanci. Navíc to, že se dostalo tolik lidí na zasedání zastupitelstva, veřejnosti ukázalo, jak politika funguje.

A překvapení z toho byli i někteří politici. Obrátilo se na nás i několik členů ČSSD, kteří tím byli zděšení a chtějí prý ze strany odejít. Tlak veřejnosti na odpovědné chování vůči voličům teď bude velký.

HN: Proč se vám nepodařilo dostat více lidí v koalici na svou stranu?

Když se dostanete do pozice primátora s dvoumiliardovým dluhem, partneři vám trochu okopávají kotníky a vy se snažíte za vymezený čas něco stihnout, uděláte i chyby. Měl jsem být více taktický, řadu věcí politicky předjednávat.

Související