Šéf UniCredit Group Federico Ghizzoni očekává, že Řecko, aby se vyhnulo restrukturalizaci dluhu, bude muset přimnout velmi tvrdé reformy. Itálii ale podle jeho slov nic takového nehrozí. Navíc navzdory obavám z rozšiřování dluhové krize je přesvědčený, že ta může skončit ještě letos. „Když Evropa přijme nutná rozhodnutí, tak je krizi možné dostat pod kontrolu a tím zklidnit finanční trhy,“ míní Ghizzoni v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

 

HN: Myslíte, že se Řecko může vyhnout restrukturalizaci dluhu?

Aby Řecko mohlo začít splácet zvyšující se zadlužení, potřebuje velmi tvrdé reformy. Jinak se restrukturalizaci nevyhne. Osobně si myslím, že nakonec dojde ke kombinaci, restrukturalizaci určité části z peněz evropského fondu. Vládám se to nelíbí, ale ve stejnou dobu chtějí po Řecku opatření, která budou sociálně velmi tvrdá. Ale není jiná alternativa.

HN: Itálie má také obrovské dluhy. Může se do ní krize přelít?

Tomu nevěřím a neříkám to proto, že jsem Ital. Je sice pravda, že celkový dluh Itálie dosahuje zhruba 120 procent HDP. Ale jsme v totálně odlišné situaci než ty tři země, které byly nuceny požádat o finanční pomoc. Míra úspor a soukromého bohatství je osmkrát vyšší než HDP a ve vztahu k soukromému majetku je veřejný dluh Itálie jeden z nejnižších v Evropě. Navíc zahraniční zadlužení je po Německu v Evropě nejnižší, což vládě umožňuje snadno se financovat na domácím trhu. Problém Itálie je jiný. Potřebuje rychlejší růst než o současných 1,3 až 1,4 procenta. Potřebuje aspoň dvouprocentní růst, aby se zadlužení snižovalo.

HN: Kdy dluhová krize skončí?

Evropa je v mnohem lepší situaci než USA. Krize samotná může skončit letos. Když Evropa přijme nutná rozhodnutí, tak je krizi ve zmíněných zemích možné dostat pod kontrolu a tím i ještě letos zklidnit finanční trhy. Snižování zadlužení ale potrvá několik let. Podle mého názoru je však teď důležitější nastavit řízení EU do budoucna, abychom se podobným situacím vyhnuli. Když jsme přijali unijní koncept, musíme také akceptovat, že kdo nebude plnit pravidla, tak na něj Evropa musí mít páku na to, aby to začal dělat.

Celý rozhovor se šéfem UniCredit Group, nejen o evropské dluhové krizi, ale také o hospodaření celé skupiny, si můžete přečíst v pondělním vydání Hospodářských novin.