Občanští demokraté už nespojují předsedu Věcí veřejných Radka Johna s bezpečnostní agenturou ABL.

Výkonná rada ODS v pondělí před večerním jednáním koaličních špiček o další podobě vlády zopakovala požadavek na odchod "ministrů a náměstků spojených s agenturou ABL", ale předseda strany a premiér Petr Nečas zároveň zdůraznil, že je u koaličních projektů "obecně dobré", aby předsedové koaliční strany zasedali ve vládě a nesli "plusy i minusy společného vládnutí".

Noční vyjednávací maraton

Pozdě v noci hledali v Kramářově vile vyjednávači ODS, TOP 09 a VV cestu k záchraně koaliční vlády. Řešení má spočívat v dodatku ke koaliční smlouvě z loňského léta a především v novém rozdělení ministerstev mezi koaliční partnery. Rozuzlení vládní krize se bude točit kolem ministerstva vnitra, které by podle ODS měl po předsedovi VV Radku Johnovi dostat nestraník.

Optimisté před začátkem jednání očekávali, že pondělí by mohl přinést zlom ve vládní krizi, která trvá už dva týdny. Informace přímo z jednacího sálu jsou strohé a zástupci stran upozorňovali, že diskuse bude ještě složitá a nemusí dnes skončit s jednoznačným závěrem.

Strany mají fakticky čas k dohodě do pátku. Bezprostředně po Velikonocích totiž začíná jednat Poslanecká sněmovna a ČSSD už se rozhodla vyvolat hlasování o vyslovení nedůvěry nynějšímu kabinetu.

Boj o vnitro

ODS v usnesení (čtěte jej ZDE) trvá na tom, že VV musí opustit resort vnitra.

"Resort ministerstva vnitra by nadále neměl být spravován Věcmi veřejnými. To je dlouhodobý kontinuální postoj od počátku této politické krize," zdůraznil Nečas. Širší vedení občanských demokratů jeho dosavadní postup plně podpořilo.

Pondělní vývoj sledujte ZDE

Bezpečnostní agentura ABL, kterou dříve vlastnil odcházející ministr dopravy a neformální lídr VV Vít Bárta, je podle názoru ODS příčinou nynější vládní krize.

ODS od pátku tvrdí, že preferuje "institucionální řešení", tedy pokračování nynější koalice. Výkonná rada v pondělí vyzvala VV i TOP 09 k realizaci programových priorit rekonstruované Nečasovy vlády, ke kterým prý strany dostaly od voličů mandát.

Před týdnem odnesl Nečas prezidentovi Václavu Klausovi návrh na odvolání Johna a ministra školství Josefa Dobeše společně s Bártovou demisí. Své rozhodnutí žádat odchod dvou ministrů tehdy zdůvodnil požadavkem na zamezení vlivu ABL ve státní správě.

Klaus zatím svou část ústavou předepsaného postupu neučinil, čeká na konečné rozhodnutí koalice, jak z nynější krize dál.

"Výkonná rada zásadně odmítá nezákonné praktiky porušování osobních svobod, zasahování do soukromí a sledování soukromých osob za účelem jejich politické kompromitace," citovala z usnesení předsedkyně Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová.

ČSSD chce hlasovat o nedůvěře vládě

Vládní krizi hodlá využít opozice. Sociální demokraté v pondělí podali Miroslavě Němcové žádost o svolání mimořádné schůze dolní komory, na které se bude hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka očekává, že se k sociální demokracii a patrně i KSČM při hlasování připojí nespokojení vládní poslanci. Hlasy opozice totiž k vyslovení nedůvěry koaličnímu kabinetu Petra Nečase nestačí.

K projednání návrhu na vyslovení nedůvěry vládě musí Němcová svolat schůzi podle sněmovního jednacího řádu neprodleně. Němcová už dříve uvedla, že by se mohla uskutečnit příští týden v úterý, kdy začíná také řádné zasedání dolní komory. Rovněž Sobotka předpokládá, že se hlasování uskuteční po Velikonocích.

Bez pomoci koalice převrat nebude

Pro vyslovení nedůvěry je třeba 101 hlasů; sociální demokraté jich mají ve sněmovně 56, spolu s KSČM dají dohromady 82 hlasů. Je tedy jasné, že bez pomoci někoho z koaličního tábora nemá opozice šanci kabinet svrhnout. Nestačilo by ani to, kdyby se k opozici přidali odpadlíci z klubu VV Jaroslav Škárka, Kristýna Kočí a Stanislav Huml.

Vláda podle Sobotky ztratila morální oprávnění vládnout i provádět reformy. Návrh ČSSD prý nesouvisí jen s aktuální vládní krizí, ale vedl k němu také výkon koaličního kabinetu za devět měsíců jeho působení. Vláda podle šéfa ČSSD promarnila šanci vést diskusi o reformách i je uskutečnit. "Sociální demokracie nemůže přihlížet," řekl Sobotka.

ČSSD touží po předčasných volbách

Pokud ČSSD uspěje, bude prosazovat, aby se uskutečnily co nejdříve předčasné volby. Vládnout nechce, protože by podle Sobotky nemohla prosazovat vzhledem k malé síle ve sněmovně svou politiku. Předčasné volby lze podle Sobotky prosadit ústavní cestou dohodou s ostatními stranami.

Kvůli finanční vyčerpanosti stran chce ČSSD změnit pravidla pro případnou kampaň před předčasnými volbami. Ve hře je podle Sobotky třeba zákaz používání billboardů nebo omezení jejich počtu a limit celkových výdajů.

Sociální demokraté kritizují vládní návrhy zdravotnické i důchodové reformy, pokládají je za asociální. Předčasné volby vidí jako východisko z nynější vládní krize, kterou vyvolal skandál kolem údajného uplácení některých poslanců VV neformálním stranickým lídrem a ministrem dopravy v demisi Vítem Bártou a informace o Bártově plánu získat díky politice ekonomickou moc.

Dále gradovala například zveřejněním nahrávky Kočí o tom, že se měla část ODS podílet na vyvolání rozkolu ve VV.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
17:46
17:03 ODS požaduje zpřetrhání vazeb ABL do politiky

Výkonná rada ODS zveřejnila usnesení (čtěte jej ZDE), v němž před večerním jednání koaličních lídrů ve formátu K12 nastínila čtyři hlavní body svých požadavků. Ty má kvarteto vyjednavačů za ODS při dnešním jednání prosazovat.

17:48
17:10 Jaké jsou požadavky ODS?

-Výkonná rada plně podporuje dosavadní kroky vedení ODS při jednání s koaličními partnery, jejichž cílem je vyjednat institucionální řešení současné vládní krize na bázi stávající koalice.

- Výkonná rada zásadně odmítá nezákonné praktiky porušování osobních svobod, zasahování do soukromí a sledování soukromých osob za účelem jejich politické kompromitace.

- Výkonná rada nadále trvá na odchodu ministrů a náměstků spojených s agenturou ABL a příbuznými subjekty, neboť současnou krizi vyvolalo propojení ABL s veřejnou mocí.

- Výkonná rada vyzývá Věci veřejné a TOP 09 k realizaci programových priorit rekonstruované vlády Petra Nečase, ke které obdržely strany vládní koalice mandát od voličů.

17:49
17:12 Nečas potvrdil, že hodlá Johna udržet ve vládě

Premiér a předseda ODS Petr Nečas potvrdil, že hodlá ponechat předsedu VV Radka Johna ve vládě, pokud opustí ministerstvo vnitra. Už dříve se v souvislosti s Johnem začalo hovořit o pozici vicepremiéra pro boj s korupcí.

17:51
17:34 VV se vnitra nechtějí vzdát

Věci veřejné se však ministerstva vnitra nechtějí vzdát. Potvrdila to v odpoledním on-lijne rozhovoru pro server iHNed.cz šéfka poslanců VV Karolína Peake. Kompletní on-line rozhovor čtěte ZDE.

17:53
17:57 Klaus o předsedech trojkoalice: U mě jsou jak miliusové, před kamerami zpřísní

Zajímavou větu na adresu předsedů tří koaličních stran ODS, TOP 09 a Věci veřejné dnes pronesl prezident Václav Klaus při návštěvě Libereckého kraje. „Když jsem s předsedy jednal na Hradě, byli všichni tři jak miliusové. Sotva se však ocitnou před kamerami a mikrofony, najednou zpřísní a jsou nesmiřitelní," citoval Klause server ParlamentníListy.cz. Klaus podle serveru později dodal, že "u nás nikdy nepanuje příliš velký politický klid."

18:18
18:18 K12 by měla začít v 19:00

Schůzka koaličních lídrů ve formátu K12 by měla v Kramářově vile začít v 19:00.

18:31
18:31 Peake už se také nevyzná ve vládní krizi: I my, kteří jsme tzv. "uvnitř" někdy tápeme, co se vlastně děje a odkud fouká vítr

Současná vládní krize prošpikovaná sledováním, tajným nahráváním a mystifikacemi znevěrohodnila celou politickou scénu. Ví to i šéfka poslanců Věcí veřejných Karolína Peake. "Naprosto chápu, že pro veřejnost je velmi těžké se v celé situaci vyznat. I my, kteří jsme tzv. "uvnitř" někdy tápeme, co se vlastně děje a odkud fouká vítr. To zklamání je mi líto," řekla Peake v dnešním on-line rozhovoru se čtenáři serveru iHNed.cz. Kompletní rozhovor čtěte ZDE.

 

18:49
18:49 Tluchoř se Šnajdrem nechtějí vládu s VV

Výkonná rada ODS odsouhlasila, že na večerním jednání K12 má strana premiéra Petra Nečase preferovat zachování současné vládní koalice s TOP 09 a VV, přestože se v ODS minulý týden objevovaly hlasy, že by strana měla koaliční spolupráci s VV ukončit a o východisku z vládní krize jednat případně i s ČSSD. Účastníci dnešního jednání výkonné rady ODS pro ČTK řekli, že pokračování koalice i s VV podpořila většina rady. Menšinový názor, tedy že by ODS měla zůstat v koalici jen s TOP 09, zastával například předseda poslanců ODS Petr Tluchoř a další zástupce středočeské ODS Marek Šnajdr. Účastníci jednání zároveň tvrdili, že kromě požadavku na odchod ministrů VV vedení ODS o personálních změnách ve vládě nejednalo.

19:01
19:00 K12 v Kramářově vile by zanedlouho měla začít

K12 v sídle premiéra Nečase by měla co nejdříve začít. Podle České televize už vozy s většinou politiků vjela do areálu Kramářovy vily. Nikdo se nechtěl ke schůzce vyjádřit

19:04
19:25 B. Sobotka: Pokračování koalice? Nepřijatelné

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky je nepřijatelné, aby Nečas nadále prosazoval jako hlavní východisko z vládní krize pokračování koalice "ve spolupráci se stranou Věci veřejné coby podnikatelským projektem firmy ABL". "Tento koaliční projekt již jednou zkrachoval a jeho násilné obnovování svědčí o tom, že premiéru Nečasovi jde místo skutečné správy naší země a obnovení důvěry ve vládní program o zachování vlivu a moci pro zájmové skupiny, napojené na současnou vládu," uvedl Sobotka v tiskovém prohlášení.