Pokud by se nyní konaly volby, levice by získala ústavní většinu. Alespoň to vyplývá z průzkumu agentury STEM, který vznikl těsně před začátkem vládní krize.

ČSSD by získala 92 mandátů, komunisté by měli 28 poslanců. V dolní komoře by tak měla nejtěsnější možnou ústavní většinu. V praxi to znamená, že by mohla měnit ústavu a jiné ústavní zákony.

ČSSD si od posledního průzkumu polepšila o devět mandátů, komunisté získali stejný počet. Šanci sestavit ústavní většinu měla podle průzkumů STEM levice ve sněmovně naposledy na přelomu let 2008 a 2009.

Vládní pravicové strany si podle aktuálního průzkumu pohoršily. ODS by na přelomu března a dubna vyšla z případných voleb se 46 mandáty, TOP 09 se 27, Věci veřejné se sedmi mandáty, což je pro nejmenší koaliční stranu nejhorší výsledek od loňských voleb.

Pokud by si levice zachovala většinu i v Senátu a pokud by i v roce 2013 volil prezidenta parlament, měly by ČSSD a KSČM teoreticky sílu prosadit svého kandidáta. Vládní koalice a ČSSD nyní sice chtějí zavést přímou volbu prezidenta, návrh zákona, který by to umožnil, ale zákonodárci zatím nepřijali. Navíc se na podzim příštího roku budou konat senátní volby, které mohou složení horní komory změnit.

Žebříček stranických preferencí vede ČSSD s 29 procenty, ODS má 14,6 procenta, TOP 09 a KSČM shodně 9,9 procenta, Věci veřejné 5,5 procenta. Žádná jiná strana by do sněmovny nevstoupila. Preference ukazují rozložení politických sympatií u všech voličů, tedy i u těch, kteří nejsou ještě rozhodnuti nebo volit vůbec nechtějí.

K volebním urnám by na začátku dubna šlo 52 procent občanů, více než pětina svou účast jednoznačně odmítá, 25 procent dotázaných není rozhodnuto. Volební účast při loňských sněmovních volbách byla 62,6 procenta.