V Lisabonu v pondělí začala klíčová část jednání o podmínkách zahraniční finanční pomoci pro Portugalsko. Velikost záchranného úvěru se odhaduje na 80 miliard eur (téměř dva biliony Kč).

Představitelé Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu (MMF) již minulý týden přezkoumali stav portugalských veřejných financí. V pondělí zahájili politické rozhovory s prozatímní portugalskou vládou. Podle agentury AFP se předpokládá, že se jednání uzavřou do poloviny května.

Portugalsko čekají reformy

Cílem je připravit do té doby plán radikálních hospodářských reforem, jež by zahrnovaly privatizaci státního majetku, změny na trhu práce a opatření na podporu bankovního sektoru. Delegaci MMF v Lisabonu vede Poul Thomsen, který dohlížel rovněž na rozhovory o záchranném úvěru pro Řecko.

Za komisi a ECB jsou v čele jednacích skupin Jürgen Kröger a Rasmus Rüffer, oba z Německa. Podle lokálních médií se za portugalskou stranu účastní jednání ministr financí Fernando dos Santo. Pondělní jednání se uskutečnilo na ministerstvu bez výstupu pro média, v úterý se představitelé EK, ECB a MMF mají sejít s portugalskými zaměstnavateli a zástupci odborů.

Finsko může zamíchat kartama

Portugalsko se tento měsíc stalo po Řecku a Irsku již třetí zemí eurozóny, která musela požádat o zahraniční finanční pomoc. Žádosti předcházela rezignace vlády a předčasné volby se uskuteční 5. června.

Potenciální hrozbu pro plánovanou pomoc Portugalsku představují výsledky nedělních parlamentních voleb ve Finsku, ve kterých zaznamenala výrazný nárůst popularity protievropsky zaměřená strana Praví Finové. Pokud se tato strana stane součástí finské vlády, mohla by podle agentury Reuters poskytnutí pomoci Portugalsku zablokovat či minimálně zkomplikovat.

,,Roste podpora euroskeptických stran, což by mohlo vedoucí představitele EU přimět k větší opatrnosti při jednáních o řešení dluhové krize," upozornil analytik Niels From ze společnosti Nordea.
pmh pok mha jw