Téměř osm miliard korun potřebuje sehnat ministerstvo životního prostředí k tomu, aby uspokojilo dosavadní žadatele o dotace na zateplování domů a ekologické vytápění z programu Zelená úsporám. Nepočítá se tak s příjmem nových žádostí, stejně tak program nepomůže investicím do veřejných budov. Ministr Tomáš Chalupa ale potvrdil, že jeho resort uspokojí všechny dosud podané a oprávněné žádosti.

Ministerstvo k tomuto řešení dospělo půl roku poté, co loni v říjnu kvůli nezvladatelnému počtu zájemců zastavilo příjem všech žádostí. Na české poměry nevídaná příležitost jak získat peníze na rekonstrukce domů do té doby přilákala desítky tisíc investorů, nejčastěji různých vlastníků bytových jednotek. Skoro 37,5 tisíce jich ministerstvem řízený Státní fond životního prostředí stihl schválit, 41,6 tisíce na schválení teprve čeká.

Celkem 22,5 miliardy korun je tak už vyplaceno nebo na vyplacení čeká. Dalších zhruba pět miliard bylo určeno na veřejné budovy a technickou asistenci. Stát má však k dispozici jen 19 miliard, které pro Zelenou úsporám dosud získal díky nižším emisím skleníkových plynů a podle pravidel kjótského protokolu prodejem emisních jednotek AAU od druhých států.

Zelená úsporám

je financování programových grantů na úspory energií v bytových a rodinných domech, administrativních a veřejných budovách. Peníze jsou získány z výnosů prodeje emisních povolenek.

cca 80 000
žádostí o dotace eviduje MŽP

„Postupně se budeme snažit prostředky fondu naplňovat a také dodatečně opravené žádosti postupně proplácet. Naším cílem je, aby se dostalo postupně na všechny,“ vyjádřil se ministr Chalupa. Jeho resort zároveň přiznal řadu pochybení a zmatků, ke kterým v administraci programu docházelo od jeho zahájení v dubnu 2009. Ministerstvo zahajuje rozsáhlé kontroly, odhaduje, že z chybně nebo neoprávněně přidělených dotací získá zpět až miliardu korun.

Další čtyři miliardy – z celkem chybějících osmi miliard – ušetří na zastavení dotací pro veřejné budovy, část může ještě stát získat prodejem dalších emisních jednotek.

Půlroční výpadek ve vyřizování žádostí zkomplikoval opravy domů tisícům žadatelů, kteří si podali žádost ještě loni, ale dodnes neví, zda s dotací mohou počítat. „Už loni začali sami budovat a investovat, ale neví, na čem jsou. Půl roku s nimi nikdo nekomunikoval,“ popisuje případy svých klientů Alena Blahoutová z poradenské společnosti AR Consulting.

Mezitím vláda obnovila po loňském srpnovém stop stavu dotační program Panel, který nabízí dotace na zateplování paneláků, vyřazených před časem z programu Zelená úsporám. Jenže Panel je finančně méně výhodný. „Klient – společenství vlastníků – měl ze Zelené možnost získat přes milión korun a k tomu z Panelu 150 tisíc. Jenže samotný Panel jim nyní poskytne jen 700 tisíc,“ uvádí Blahoutová příklad z praxe.