Premiér a předseda ODS Petr Nečas bude mít vážný rozhovor s šéfem poslaneckého klubu Petrem Tluchořem. Tluchoř mu bude muset vysvětlit své kroky a výroky v době vládní krize. Nečas to uvedl v rozhovoru, který v plném znění vyjde ve čtvrtečních Hospodářských novinách.

"My si určitě máme co říci a co si vysvětlovat. Budu od něj chtít slyšet nějaká vysvětlení, budu chtít vysvětlit celou řadu věcí," říká premiér. Narážel tak na Tluchořovo setkání s bývalou šéfkou poslanců Věcí veřejných Kristýnou Kočí, nebo na Tluchořovu tiskovou konferenci, na které osočil předsedu VV Radka Johna, že nechává politiky fízlovat a prezidenta Václava Klause vyzval, ať Johna okamžitě odvolá.

Nečas: Nejsem slepec, ani hlušec

"Samozřejmě jsem byl vždy politický realista, a byl bych úplný politický slepec a hlušec, kdybych nevěděl, že situace, která byla v pátek 8. dubna (tehdy ODS a TOP ohlásily, že nebudou ve vládě s ABL a že na Hrad dojde kromě demise Bárty i návrh na odvolání Johna a Dobeše - pozn. redakce), se i z hlediska vnímání veřejnosti a médií, a toho, kdo táhne bílými a černými figurkami, nezměnila ve středu 13. dubna, kdy byla zveřejněna nahrávka slečny Kočí z kavárny Segafredo. Samozřejmě nějak situace vypadala v pátek, nějak v pondělí, nějak ve středu," popisuje v rozhovoru události vládní krize premiér Nečas.

Připustil, že část ODS byla přesvědčena, že vláda s Věcmi veřejnými ztratila smysl.  "Část ODS, a to drtivě menšinová část, byla přesvědčena, že již nemáme pokračovat v institucionální spolupráci s VV. Já měl názor jiný – že máme usilovat o dohodu, a můj názor nakonec převážil," konstatuje premiér v rozhovoru HN.

Přijde Tluchoř o křeslo?

Jedna z nejvýraznějších současných osobností ODS Petr Tluchoř nesklidí kritiku jen od svého šéfa Nečase, zlobí se na něj i část poslanců. Mezi některými z nich panují názory, že by měl právě kvůli vystupování v době vládní krize místo šéfa poslaneckého klubu opustit.

Za možného strůjce krize označil Tluchoře i prezident Václav Klaus. Ten ve čtvrtek v 9:00 jmenuje Radka Šmerdu ministrem resortu dopravy a Jana Kubiceho ministrem vnitra. Mají nahradit neformálního vůdce Věcí veřejných Víta Bártu a předsedu strany Radka Johna.

Jak premiér Nečas hodnotí poslední vládní krizi? Může vláda v téměř stejném složení vydržet až do konce volebního období? Podaří se odstartovat plánované reformy? Celý rozhovor s předsedou vlády a předsedou ODS si přečtete ve čtvrtečních Hospodářských novinách.Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.