Zaměstnanec sněmovní ochranky, který informoval tehdejšího ministra vnitra Radka Johna (VV) o schůzkách předsedy poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře s Kristýnou Kočí, se podle policejní inspekce nedopustil trestného činu. Případ nyní převzali kontroloři z Policejního prezidia. Informují o tom Lidové noviny. Tluchoř kvůli dopisu obvinil Johna ze zneužívání aparátu svého ministerstva a policie ke sledování ústavních činitelů.

"Neprokázalo se, že by se mohlo jednat o podezření ze spáchání trestného činu. My jsme si to tedy nepřevzali a v tuto chvíli se tím zabývá úřad vnitřní kontroly," řekla deníku mluvčí inspektorů Radka Sandorová.

Podle neoficiálních vyjádření kontrolorů nebude člena ochranky těžké dohledat. Hrozí mu však maximálně kázeňský trest. A to navíc jen v případě, že byl v době, kdy posílal e-mail, ve službě, uvedly LN.

Tluchoř se k situaci nevyjádřil. Ve středu nezvedal telefony ani nereagoval na textové zprávy. Johna, který už minulý týden ostře odmítl, že by policistu nějak naváděl, rozhodnutí inspekce nepřekvapilo. "Je vidět, že to pan Tluchoř přehnal. Každý úder dobrý, i zezadu," uvedl John.

Premiér Petr Nečas (ODS) odmítl dál případ komentovat. Už před týdnem ale řekl, že věří, že šlo o iniciativu "hloupého policisty", nikoliv o pokyn nadřízeného.

V úvodu dopisu, pod který se autor podepsal jako špatně placený policista, se píše, že se Kočí scházela s Tluchořem ve večerních hodinách v kanceláři ve sněmovně. "Nejdřív jsme schůzky Kočí s Tluchořem považovali za milenecký pár a až po dnešku z internetu a Otázek Václava Moravce vidím jiný obrázek těchto schůzek," stojí v e-mailu. Pisatel také slibuje, že pokud bude ministr chtít, sdělí mu i přesná data, kdy se scházeli.

Související