Server PirateLeaks zveřejnil seznam téměř 500 dlužníků České konsolidační agentury. Suma pohledávek činí zhruba 20 miliard korun.

"Převážnou většinu těchto dluhů v konečném důsledku zaplatili čeští daňoví poplatníci. Proto mají i právo vědět, koho to sanovali. Ministerstvo financí již dříve odmítlo tento seznam poskytnout, protože údajně podléhá bankovnímu tajemství," uvádí se v tiskové zprávě Pirátské strany, která seznam na PirateLeaks zveřejnila.

"Můžeme potvrdit, že ministerstvo financí zamítlo žádost poskytnout tyto informace podle zákona č.106/1999 Sb., žadatelé poté podali rozklad, kterým se nyní zabýváme, sdělil serveru iHNed mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Místopředseda Pirátské strany Mikuláš Ferjenčík zveřejnění komentuje takto:  "PirateLeaks dokumentují běžnou praxi devadesátých let, kdy společnosti s ručením omezením dostávaly milionové půjčky jako na běžícím pásu. Není divu, že má dnes podnikatelsko-politická nomenklatura tak špatnou pověst. To, co se děje ve vládnoucích kruzích dnes, je jen smutným vyústěním rozparcelování veřejných financí,které začalo divokou transformací."

Pozůstatky ČKA

Českou konsolidační agenturu (ČKA) zřídil stát jako nástupkyni Konsolidační banky, fungovat začala v roce 2001. Na starosti měla správu a prodej problematických aktiv převedených z bank a ostatních institucí s cílem ozdravení portfolia příslušných organizací, na jejichž dobrém fungování měl stát zájem.

Na konci roku 2007 ČKA zanikla a její agenda přešla na nově vzniklý odbor ministerstva financí.

S ČKA a jejími pozůstatky je spjato i několik kauz. Klíčovou roli měla agentura mj. také při vypořádávání majetku IPB, kdy došlo k části převodu na ČSOB a částečně právě na ČKA.