Nadcházející prodloužený víkend a velikonoční svátky přinesou do Česka jasné letní počasí bez srážek. Teploty se vyšplhají až na 25 stupňů Celsia. Nadále tak platí výstraha kvůli nebezpečí požárů, kterou Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal ve středu. Podle odborníků patří duben dlouhodobě k měsícům, kdy evidují rekordní počty požárů.

Do neděle bude podle předpovědí převážně jasno až polojasno s nejvyššími teplotami mezi 21 až 25 stupni Celsia. V sobotu se jen ojediněle vyskytnou přeháňky, v neděli místy i bouřky z tepla. "Srážek je dlouhodobě málo, riziko požárů tedy přetrvá," řekl ČTK mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák.

Od pondělí teploty mírně klesnou, přibude oblačnosti, ojediněle meteorologové opět očekávají přeháňky i bouřky. "Na četných místech v ČR se během následujícího týdne srážky vůbec nevyskytnou a sucho v krajině nadále potrvá," uvedl mluvčí.

Déletrvající slunečné a suché počasí v jarním období vyvolá postupný vznik tlakové níže nad evropským kontinentem a následný vpád chladnějšího a vlhkého vzduchu z Atlantiku. Podle Dvořáka je tak velmi pravděpodobné, že až skončí současné teplé počasí bez dešťů, vystřídá jej vlhké a chladnější proudění od západu s četnými srážkami. V průběhu příštího týdne to ale ještě nebude, doplnil mluvčí.

 

Nejvyšší denní teploty

Nejnižší noční teploty

sobota

21 až 25 °C 9 až 5 °C

neděle

19 až 23 °C 9 až 5 °C

pondělí

18 až 23 °C 9 až 4 °C

Vodáci si musí ještě počkat

Milovníci vodních sportů, kteří chtějí nadcházející prodloužený víkend strávit splouváním řek, se budou kvůli suchu potýkat s nedostatkem vody. Velké toky mají sice zatím vody dost, hůře jsou na tom ale menší říčky. Podle Vojtěcha Jančara z Českého kanoistického svazu museli na Otavě organizátoři kvůli malému průtoku dokonce zrušit závody. Na své si ale lidé o Velikonocích přijdou na Labi, kde sejdou všichni vodáčtí profesionálové.

Vltavu lze splout až z Vyššího Brodu. S lodí se mohou lidé vydat na Ohři, Berounku, Lužnici i Sázavu pod Krhanicemi. Kamenů v korytech řek ale přibývá, upozornil dnes Jančar.

"Moravské toky na severu mimo Moravy jsou splavné již jen v nížinných úsecích. Výjimkou bude o víkendu Moravice, kde proběhne otevření a sjezd řeky na vypouštěné vodě z kružberské nádrže," uvedl zkušený vodák. Bečva je splavná jen na dolním toku, Dyje od Znojma. Řeka Jihlava už pro vodní sporty vhodná není. Příliš dobré podmínky vodáky nečekají na Bílině, Radbuze nebo Orlici a Ploučnici.

Labe však bude o víkendu slavit vodácký svátek. Z přehrady Labská budou vodohospodáři upouštět vodu, na které se svezou všichni odvážní slalomáři a raftaři. Vhodné podmínky nabídne i úsek z Podhůří do Hostinného. V sobotu vodáci slavnostně otevřou spodní Doubravu. "V neděli se mohou vyřádit na Mastníku, kde poteče voda z místní malé přehrady od Sedlčan k Radíči," doplnil Jančar

Související