Aféry Věcí veřejných nekončí. Hodonínský poslanec nejmenší vládní strany Otto Chaloupka nutil svého asistenta Vratislava Vařejku, aby mu každý měsíc vracel ze své výplaty 20 tisíc korun. Peníze podle Vařejky používal pro vlastní potřeby.

Uvedla to Česká televize, která má k dispozici i nahrávku, která vše potvrzuje. Asistent podal na poslance trestní oznámení pro zneužití pravomoci úřední osoby. Státní zastupitelství to nyní prošetřuje a zatím se podle ČT nechce k ničemu vyjadřovat.

Chaloupka potvrdil, že si peníze bral. "Samozřejmě, že jsem věděl, že to jsou peníze z jeho výplaty. Ale víte, taková byla domluva, takhle jsme se domluvili," řekl a popřel, že by si peníze nechával pro sebe.

Vařejka, který pro Chaloupku pracoval jako asistent od loňského září, vše na konci ledna nahlásil tehdejší předsedkyni poslaneckého klubu VV Kristýně Kočí a předsedovi strany Radku Johnovi.

Kočí prý na stížnost odpověděla před měsícem. V dopise Vařejkovi napsala, že stížnost předala tehdy prvnímu výkonnému místopředsedovi Jaroslavu Škárkovi k projednání na Radě VV.

Radek John podle ČT tvrdil, že mu Vařejkova stížnost nepřišla, proto se tím dosud nezabýval.

Skupina lidí kolem něj se údajně domluvila, že každý dá straně určitý obnos peněz na financování volební kampaně. S Vařejkou se poslanec dohodl, že mu bude odevzdávat dvě třetiny platu. Dvacet tisíc mělo jít každý měsíc na úhradu služeb pro Věci veřejné nebo na charitativní akce strany.

Vařejka prý ale pojal podezření, že si šéf nechává peníze jen pro sebe. Začal si proto společná setkání tajně nahrávat. Chaloupka o existenci nahrávek věděl, Vařejka se ho prý jejich prostřednictvím pokoušel vydírat.
Chaloupka nakonec podle ČT asistentovi k 10. prosinci vypověděl smlouvu.

Poslanec rozhodl, že stálého asistenta bude mít v Praze a Vařejka bude pouze asistentem pro jižní Moravu. Jeho plat měl klesnout na tisíc korun měsíčně. Změnu Vařejka odmítl a poslal stížnost vedení. Od poloviny března vedení VV nic nedělalo, Vařejka proto podal trestní oznámení.

V České republice si může každý poslanec najmout tolik asistentů, kolik potřebuje. Na jejich výplaty dostává měsíčně v poslaneckých náhradách až 35 tisíc korun. Není výjimkou, že poslanci zaměstnávají své příbuzné a známé. Například poslanec ODS Tomáš Úlehla si jako asistentku najal manželku.

V minulém volebním období si zas poslanec Jozef Kochan (ODS) pronajímal kancelář v domě své manželky. Měsíční nájemné přes 20 tisíc korun za něj jeho ženě platila sněmovna.

Související