Za přijetí úplatku ve výši 400 000 korun dostala bývalá manažerka České konsolidační banky (ČKA) Radka Kafková podmínku.

Obvodní soud pro Prahu 7 jí v pátek vyměřil 18-ti měsíční trest podmíněně odložený na zkušební dobu tří let. Podle žalobce za peníze zmanipulovala prodej pohledávky za společností Cetus. Kafková má navíc zaplatit pokutu ve výši 400 000 korun.

 

Rozsudek není pravomocný, žalobce i obžalovaní se proti němu mohou odvolat.

Kafkovou podle spisu uplatili pracovník ČKA Josef Tykva a podnikatelé Pavel Hrách s Josefem Lopatou. Podle obžaloby požadovali za úplatek neveřejné informace o pohledávce a zmanipulování výsledku výběrového řízení.

Obvodní soud za podplacení vyměřil Tykvovi desetiměsíční trest podmíněně odložený na zkušební dobu tří let, Hráchovi a Lopatovi osmiměsíční trest podmíněně odložený na zkušební dobu tří let.

Posledním obžalovaným v kauze je úřednice agentury Eva Hrušková. Z odposlechů údajně vyplynulo, že jí Tykva s Lopatou za vynášení údajů o chystaných prodejích pohledávek platili byt. Soud její stíhání podmíněně zastavil.

Dešifrované odposlechy

"Potřebuji vidět Beatu. Blíží se jaro a několik různých psů z mého okolí začalo ztrácet ochlupení, takže jí do tří čtyř dnů připravím vitamíny".

Nevinná věta z telefonu utvrdila policisty v podezření, že si bývalý zaměstnanec České konsolidační agentury Josef Tykva kupuje informace. Vzkaz, který znamenal, že je potřeba předat útlatky byl určený tehdejší manažerce  agentury Kafkové.

Ta má sice skutečně psa Beátu, ovšem podle obžaloby i kontextu odposlechů Beáta říkali více než dvoumiliardové pohledávce, kterou měla ČKA vůči firmě Cetus a o níž měli Tykva a jeho komplicové zájem.

Pak už je jasné, že vitamíny byly úplatky a pelichající psi investoři, kteří poklad jménem Cetus chtěli získat. A další kódovaná věta "potřeboval bych nahlédnout do Beátina rodokmenu kvůli dědičnosti choroby" znamenala jediné: Aby jim Kafková zjistila veškeré informace o uvedené pohledávce.

Tykva podle odposlechů po Cetusu (latinsky velryba) toužil proto, že tento podnik vlastní něco, o čem sama agentura ani neví. Hrách se zase svým parťákům svěřil, že má - jak jej cituje obžaloba - "přislíbeny finanční prostředky na provize a úplatky v celkové výši dvacet milionů korun". A peníze mu skutečně přišly – od firmy ze skupiny GES karlovarského podnikatele Ivana Zacha, která vlastní poloviční podíl v TV Prima.

Tykva z nich dostal 400 tisíc, aby je dal jako úplatek Kafkové – stejnou sumu policie našla při domovní prohlídce u Kafkové v autě.

"Kdyby však obžalovanou v tu chvíli nezajistila policie, obdržela by další finanční prostředky," uvedla ve čtvrtek žalobkyně.

Kafková, Tykva, Hrách i Lopata vinu odmítali, jejich advokáti soudu navrhovali, aby je osvobodil.

Související