Koalici ODS a ČSSD na pražské radnici neroztrhla ústavní stížnost, ani protesty Pražanů, přesto může modrooranžová vláda nad Prahou skončit. Koaliční partnery totiž rozkmotřily názory na obsazení posledního křesla v radě a zaplnění míst v dozorčích radách městských podniků.

"Vzhledem k tomu, že koaliční partneři konstatovali významné zpomalení procesu transformace městských společností a současně došlo k nedohodě o obsazení jedenáctého místa v Radě HMP, dohodly se koaliční strany na zahájení smírčího řízení vyplývajícího ze vzájemně uzavřené koaliční smlouvy," uvedli po pátečním jednání ve společném prohlášení šéfové pražských organizací obou stran Boris Šťastný (ODS) a Petr Hulinský (ČSSD).

Šéf pražských sociálních demokratů Hulinský vidí chybu na straně ODS. "Převedení na německý model, jak jsme si řekli, by mělo být rychlejší. Na straně našeho koaličního partnera se ale zdrželo projednávání například změn stanov. My chceme, aby to vzalo spád," tvrdí Hulinský.

Předseda pražské ODS Boris Šťastný s vyjádřením sociálních demokratů zásadně nesouhlasí. "Primátor Svoboda i ostatní radní dělají maximum," konstatoval.

Jedenáctý radní rozhoduje

Pokud se strany ani po měsíci smírčího řízení nedohodnou, mohou koaliční smlouvu vypovědět.

Jedním z bodů, na kterém se koalice neshodne, je obsazení jedenáctého místa v radě. Podle koaliční smlouvy je vyhrazeno pro opoziční TOP 09, která ho ale obsadit nechce. Pražská ODS se proto v úterý na jednání regionální rady dohodla na tom, že ho chce pro sebe. "Pokud ODS chce šesté místo, tak my máme o tento post také zájem," řekl náměstek primátora Karel Březina (ČSSD).

Podle některých členů koalice je situace vážná. "Vyústěním bude buď obnovení spolupráce nebo vypovězení," poznamenal Březina.

Související