Schengenský prostor potřebuje úpravy, aby mohly země Evropské unie lépe čelit přílivu uprchlíků ze severní Afriky. Shodli se na tom francouzský prezident Nicolas Sarkozy a italský premiér Silvio Berlusconi, kteří o problému přistěhovalců jednali v úterý v Římě.

Zástupci obou zemí požadují, aby se v rámci Schengenu dočasně obnovily hraniční kontroly. Zároveň také vyzvali ostatní země, aby nenakupovaly pohonné hmoty od libyjského režimu v čele s plukovníkem Muammarem Kaddáfím.

"Jsme přesvědčeni, že za výjimečných okolností je zapotřebí provést úpravy schengenské dohody, a oba jsme se rozhodli na tom pracovat," prohlásil po setkání Berlusconi. Společně se Sarkozym již poslali dopis předsedovi Evropské komise José Manuelu Barrosovi, v němž žádají spolupráci dalších členských zemí Evropksé unie se státy na jihu Evropy.

Francie a Itálie tímto reagují na masovou imigraci ze severní Afriky, kterou vyvolaly tamní protivládní demonstrace. Od začátku roku do Itálie zamířilo na 25 tisíc uprchlíků, připomíná server BBC News. Ta následně imigrantům poskytla dočasné povolení k pobytu, čímž jim umožnila volný pohyb mezi zeměmi schengenského prostoru.

Nejvíce uprchlíků zamířilo do Francie, která v polovině dubna na několik hodin zablokovala své hranice pro železniční spoje z Itálie. Obě země jsou nyní pod domácím politickým tlakem ze strany krajně pravicových uskupení, která žádají zastavení přílivu imigrantů.

Evropská komise v reakci na jednání během úterního odpoledne prohlásila, že pozastavit fungování volného pohybu osob bez hraničních kontrol v rámci Schengenu není možné. Musely by se totiž zároveň pozastavit základní smlouvy EU, jejichž součástí schengenská dohoda je. Následně ale dodala, že je možné jednat o změně podmínek, které už nyní zemím schengenského prostoru umožňují dočasně obnovit kontroly na hranicích.