Poslanecká sněmovna hraje oblíbenou dětskou hru "Škatulata, hejbejte se". Na hanbu do zadních lavic se musí přemístit odpadlíci z Věcí veřejných Kristýna Kočí, Stanislav Huml a Jaroslav Škárka. Tři poslance přesadila ve středu sněmovna poté, co jejich bývalí kolegové oznámili, že s nimi v jedné lavici sedět nebudou.

Naopak předsedkyně klubu Věcí veřejných Karolína Peake by měla získat místo v první řadě. Na nová místa by se měli poslanci přesunout během polední pauzy.

"Změna se týká pouze našeho klubu a odráží změny, které se v klubu udály," odůvodnila návrh Peake. Poslanci jí vyšli vstříc. Pouze Stanislav Křeček z ČSSD podotkl, že by byl nerad, kdyby zadní řady byly vnímány jako místa pro neoblíbené poslance. "Já sedím v poslední řadě a jsem v kolektivu velmi oblíbený," poznamenal.

Němcová: Není to důstojné

Poslanci VV již v úterý oznámili, že je jim velmi nepříjemné sedět vedle bývalých kolegů. Dokonce pohrozili, že pokud jim sněmovna nevyjde vstříc, budou po celé jednání dolní komory raději stát.

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS)  sice již dříve řekla, že pro sněmovnu není důstojné, aby řešila, kdo kde bude sedět. Považuje to prý za naprostou banalitu.

Nejde o první případ, kdy bývalí kolegové odmítli sedět vedle přeběhlíků. Více vpravo se v minulosti stěhovali například Miloš Melčák a Michal Pohanka (zvoleni za ČSSD), kteří dali důvěru vládě Mirka Topolánka. Na opačnou stranu se pak přesouvali poslanci ODS Jan Schwippel a Vlastimil Tlustý, kteří Topolánkovu vládu později pomohli svrhnout.

Související