Otevřít výběrová řízení co nejvíce firmám a tím zlevnit ceny zakázek. Takový cíl si klade poslanec Jan Farský, který ve čtvrtek představil nové webové stránky verejnyportal.cz. Zadavatelé i podnikatelé a firmy na něm najdou informace o zakázkách vypisovaných podle Farského transparentních směrnic.

Každý z uživatelů musí souhlasit se zveřejňováním všech informací o zadávacím řízení – kromě smlouvy a jejích dodatků jde například i o vyhodnocení nabídky, výjimky ze směrnic nebo důvodové zprávy.

Povinnost zveřejňovat tyto údaje nelze do zákona vepsat. Evropské směrnice totiž přesně určují, co ze zadávacího řízení může být uveřejněno. "Jde to nad rámec legislativy," přiznává Farský. "Ale je to ku prospěchu efektivity. Zkušenosti ukazují, že se zvyšujícím počtem uchazečů se zakázka zlevňuje." Systém funguje kromě Semil, kde je Farský starostou, i v řadě dalších měst – a za celou dobu si prý nikdo na podmínky nestěžoval.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?