Někdejší premiér a předseda ODS Mirek Topolánek se podle serveru Česká pozice zúčastní připravované návštěvy nynějšího předsedy vlády Petra Nečase v Iráku.

Topolánek má být jako ředitel společnosti VAE Controls mezi podnikatelským doprovodem první návštěvy českého premiéra v Bagdádu od pádu režimu Saddáma Husajna.

Mluvčí vlády Jan Osúch nechtěl případnou Topolákovu účast ani další podrobnosti cesty komentovat s ohledem na bezpečnostní rizika. Topolánek sám serveru ani ČTK neodpověděl na textovou zprávu s žádostí o potvrzení.

Server uvádí, že informaci získal z několika zdrojů. "Říkal mi o tom premiér. Jde tam o nějaký byznys v energetice a vodohospodářství," cituje slova jednoho z ministrů.

Irák potřebuje to, co Topolánkova firma nabízí

Česká pozice připomíná, že společnost VAE Controls, kterou Topolánek pomáhal zakládat, se zabývá projektováním a dodávkami technologií v oblasti petrochemie, vodárenství a průmyslu. Zaměřuje se také na distribuci pitné vody a čistírny odpadních vod. Portfolio firmy tak zapadá do potřeb současného Iráku.

Cesta premiéra nebyla oficiálně oznámena, podle dostupných informací by se mohla uskutečnit na konci května. Chystá se zřejmě podpis česko-irácké dohody o ochraně investic a z některých náznaků lze odvodit, že velmi daleko jsou vyjednávání o odprodeji českých bitevníků L-159.

Související