Poslanci se v odpoledních ústních interpelacích vrátili ke slabé účasti vlády na čtvrtečních jednáních sněmovny. Kritizovali premiéra Petra Nečase (ODS), že on sám i jeho ministři se interpelacím vyhýbají. Tématem se zabývali už dopoledne. Vadilo jim, že na projednávání písemných interpelací byli pouze dva členové vlády.

Interpelacím jsou při jednání sněmovny věnovány každé čtvrtky. Od 09:00 do 11:00 se projednávají odpovědi na písemné interpelace, od 14:30 do 18:00 mají poslanci možnost tázat se členů kabinetu přímo. Ministři a premiér pak ihned odpovídají.

Účast na čtvrtečních jednáních bývá obvykle slabší než v ostatních dnech, a to jak ze strany poslanců, tak ze strany vlády. Například ze čtvrtečního jednání bylo na různě dlouhou dobu omluveno deset členů kabinetu.

"Neplníte svou ústavní povinnost a dáváte najevo pohrdání poslanci," řekl Ivan Ohlídal (ČSSD). Poslankyně KSČM Kateřina Konečná se Nečase zeptala, z jakých pracovních důvodů se ministři omlouvají, když jejich práce je být v Poslanecké sněmovně a odpovídat na interpelace.

"Pokud by se ministr nezúčastnil bez řádné omluvy, považoval bych to za chybu. Pokud nemají neodkladné pracovní důvody, mají povinnost se interpelací zúčastnit," odpověděl Nečas.

Kvalita materiálu se pozná při zátěži

Poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM) dokonce vyjádřila obavu, zda Nečas příliš nepřetěžuje své ministry, když nemají čas na interpelace. Premiér odpověděl, že ministry samozřejmě přetěžuje a přetěžovat bude i nadále, protože "kvalita materiálu se nejlépe pozná při zátěži".

Kritikou kabinetu nešetřil ani Jan Látka (ČSSD). Podotkl, že důvěra obyvatel ve vládu klesla, ministři pohrdají sněmovnou, exministr vnitra Radek John (VV) dostal trafiku v podobě vicepremiéra pro boj s korupcí a nový ministr vnitra Jan Kubice je "kozel zahradníkem".  

Podle Nečase se není co divit, že důvěra ve vládu se snížila, když provádí nutná nepopulární opatření a "umělecký dojem" také není velký. "Vláda, aby získala důvěru aspoň části veřejnosti, se musí vrátit k věcné politice prosazování reforem," zdůraznil premiér.

Související