České firmy vyvinuly nový obrněný transportér, který se jmenuje Vega a je určený pro současná bojiště, jako jsou Irák nebo Afghánistán. Vůz je levnější než Pandur a přitom stejně výkonný.

Vega zatím existuje ve třech exemplářích, oficiálně ho výrobce, přeloučská firma SVOS, představí na květnovém veletrhu vojenské techniky IDET v Brně. Informovala o tom Česká televize.

Nový český obrněný transportér odolností předčí obrněnce Pandur, které jsou ve výzbroji české armády, a pohyblivostí se vyrovná nákladním vozům značky Tatra. Transportér projede s posádkou a 12 vojáky téměř všude, a to po horských stezkách, pouštěmi i bahnem.

"Tyto podvozky byly využívány i na Dakaru, to znamená: tohle vozidlo má vynikající průchodivost," řekl o novém vozu generální ředitel SVOS Jaroslav Černý.

Vega jezdí na silnici rychlostí až 110 kilometrů v hodině a dojezd má přes 1000 kilometrů. Podvozek vozu odolá výbuchu deseti kilogramů TNT, což je účinek zhruba dvou min, a má pancéřování vůči protitankovým střelám.

"Počítačový systém aktivuje vlastní ochranu vozidla, která vyletí proti střele a zničí ji," uvedl Černý. Vozidlo by bylo možné využít jako velitelské, spojovací, logistické či zdravotní.

První zájemci o nový transportér jsou z Asie, neoficiálně se mluví o Indii. Nejvyšší prodejní cena transportéru je 20 milionech korun. "Nabídková cena je výhodnější než jakákoli zahraniční konkurence," hodnotí nabídku analytik ministerstva obrany Martin Koller.

Související