Podle pražského městského státního zastupitelství je Otakar T. s vysokou mírou pravděpodobnosti pachatelem vraždy a znásilnění devítileté Anny Janatkové. Svědčí o tom uzavřený řetězec nepřímých důkazů. Informovala o tom městská státní zástupkyně Jana Hercegová.

Podle ní žádná indicie nenasvědčuje tomu, že by pachatelem mohl být někdo jiný. Zastupitelství zároveň zastavilo trestní stíhání Otakara T., protože se oběsil v cele a trestní stíhání nelze vést proti zemřelému.

Páteční rozhodnutí není pravomocné, lze proti němu podat stížnost. Po právní moci bude navíc přezkoumáno Nejvyšším státním zastupitelstvím.

Otakara T. usvědčil i jeho osobnostní profil

Podle Hercegové mezi usvědčující nepřímé důkazy patří zejména vyvrácená výpověď obviněného ohledně jeho pohybu v den zmizení nezletilé dívky, jeho psychiatrický a psychologický profil, nález jeho DNA na jejím batohu či jeho daktyloskopická stopa na igelitu, který ležel pod batohem a kterého se podle výpovědi Otakar T. nedotýkal.

Dalšími důkazy jsou podle zastupitelství také nález jeho DNA na oděvu dívky, pachová stopa Otakara T. na nářadí nalezeného v blízkosti místa nálezu těla dívky, které bylo podle Hercegové nezbytné k vykopání jámy určené k ukrytí jejího těla.

O vině Otakara T. podle státní zástupkyně svědčí i výpověď svědka potvrzující, že dívka podobná Aničce šla s mužem podobným Otakaru T. na trase spojující nález batohu a místo nálezu těla.

Podle Hercegové policie provedla pátrání po dívce a následné vyšetřování případu tak, aby zajistila maximum možných důkazů proti pachateli.

Po dívce zbyly batoh, lahev a klíče

Případ, který policii zaměstnával více než půl roku, odstartoval zmizením devítileté dívky. Anna Janatková šla 13. října loňského roku spolu se svými spolužačkami obvyklou trasou ze školy domů. V ulici Pod Písečnou v pražské Troji se rozdělily a od té doby ji už nikdo neviděl.

Našel se pouze její batoh, láhev s pitím a později byly v prohledávané oblasti nalezeny klíče, které děvčeti údajně také patřily. Celou oblast opakovaně prohledaly desítky policistů, nic však nenašly.

Po více než týdnu se kriminalistům podařilo zadržet a obvinit z trestného činu zbavení osobní svobody jedenačtyřicetiletého Otakara T. Zajistili totiž jeho DNA z dívčina batohu.

Do vazby ho ale soudce na základě nepřímých důkazů neposlal, nicméně při výslechu se Otakar T. přiznal, že na místě byl a ukájel se. Od té doby až do nálezu dívčina těla policie prověřovala stovky podnětů.

Tělo našli až po pěti měsících

Tělo Anny Janatkové policie nalezla v křoví 16. března nedaleko jejího bydliště v ulici Pod Havránkou v pražské Troji. Ještě týž den expertíza potvrdila, že nalezené tělo patří pohřešované dívce. Její ostatky byly podle policejní mluvčí Andrey Zoulové nalezeny pod povrchem země, proto je prý policie nemohla dříve odhalit. Na nálezu se podle Zoulové významně podílela nová technologie určená k pátrání po lidech a také černá zvěř, která ostatky částečně odkryla.

O den později pitva prokázala, že dívka zemřela násilnou smrtí. Policie proto zadržela hlavního podezřelého Otakara T. a obvinila ho z trestných činů vraždy, znásilnění a krádeže vloupáním. Soudce na něj uvalil vazbu. Obviněný před soudcem svou vinu popřel, dále se k případu nevyjadřoval.

Obviněný se pokusil o sebevraždu, později zemřel

Později se v ranních hodinách pokusil Otakar T. o sebevraždu v pankrácké vazební věznici. Muže, který se pokusil oběsit na teplácích zavěšených na konzole od WC, se zdravotníkům podařilo dočasně zachránit. O dva dny později však svým zraněním v nemocnici podlehl.

Zanechal po sobě dopis osobní povahy, ve kterém se k vraždě ani znásilnění nepřiznal.

Vězeňská služba od začátku žádné pochybení při ostraze obviněného nepřipouštěla, proto si ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) od ní vyžádal zprávu o její činnosti.

Z té jednoznačně vyplynulo, že dozorce konající službu pochybil, nedodržel totiž časový interval, ve kterém měl Otakara T. kontrolovat. Podle Pospíšila se zpozdil o 21 minut. Proto ministr požadoval potrestání ředitele pankrácké věznice Radka Kutiše. Ten po výtkách sám rezignoval.

O případu unikaly informace

Vyšetřování případu provázelo také několik úniků informací. V lednu server Aktualne.cz zveřejnil výsledky výslechu Otakara T. na detektoru lži. Nicméně ani po více než třech měsících se podle Zoulové viník nenašel.

Přibližně před týdnem pak server Novinky.cz zveřejnil videozáznam z jeho výslechu. Úniky se zabývají příslušné orgány policie, druhý případ vyšetřuje inspekce policie s podezřením na spáchání trestných činů přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby.

Související