Exministr financí Vlastimil Tlustý obvinil Michala Moroze, který je spolupracovníkem místopředsedy vlády Radka Johna (VV), z podílu na údajné korupční kauze v roce 2006.

Moroz si podle něj tehdy někoho najal, aby poškodil Tlustého jméno tím, že požadoval po někdejší předsedkyni SNK ED Janě Hybáškové úplatek ve výši tří milionů korun, jehož část měla jít na účet Tlustého.

Exministr v pátek zároveň uvedl, že Moroz si díky těmto zákulisním manipulacím zajistil kariérní růst ve státní správě. Moroz tato vyjádření označil za absurdní a konspirační teorie.

Tlustý svolal páteční tiskovou konferenci symbolicky do malostranské kavárny Segafredo, kde byla tajně pořízena nahrávka bývalé šéfky poslanců VV Kristýny Kočí. Zveřejnění nahrávky v dubnu vyhoršilo vládní krizi.

A řekl, že dává tehdejší kauzu do souvislosti právě s nynějšími událostmi kolem Věcí veřejných. Strana se vypořádává mimo jiné s následky údajného korupčního skandálu a odposlechů některých svých bývalých členů. Moroz byl náměstkem bývalého ministra vnitra a předsedy VV Johna a nyní se má stát jeho spolupracovníkem v novém úřadu pro boj s korupcí.

"Ve světle dnešních událostí okolo Věcí veřejných se lze domnívat , že už tehdy se jednalo o řízenou provokaci za pomoci soukromého detektiva z bezpečnostní agentury Michala Moroze," řekl Tlustý.

Moroz se podle něj díky podobným aktivitám propracoval až na pozici náměstka ministra vnitra.

Moroz: Jsou to nesmysly

Kdo si diskreditaci objednal, Tlustý neuvedl. Naznačil, že někdo, kdo se chtěl stát ministrem financí. Odpovědi na přímý dotaz, zda to byl Miroslav Kalousek (TOP 09), se vyhnul.

"Tyhlety jeho konspirační teorie není vůbec nutné komentovat. Mně přijdou absurdní a jsou to nesmysly," reagoval na Tlustého slova Moroz. "Asi každý vidí, že vytahování té kauzy dnes je účelová záležitost," dodal Moroz.

Hybášková před komunálními a senátními volbami v roce 2006 prohlásila, že dostala nabídku, aby se její strana vzdala tří z požadovaných 15 milionů korun státního příspěvku za pražské zastupitele ve prospěch lidí blízkých ODS.

Moroz, který měl být prostředníkem celé akce, údajně žádal stranu o provizi pro Tlustého, ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila a jednoho poslance ODS.

V roce 2007 rozhodl Městský soud v Praze o tom, že Hybášková má zaplatit poslanci a bývalému ministrovi financí Tlustému 50 000 korun za to, že jeho jméno spojila s úplatkářstvím, a poškodila tak jeho osobnostní práva. Hybášková podala trestní oznámení na Moroze, ale policie případ odložila.

Související