Asi 400 pravicových extremistů v neděli prošlo Brnem. Pochod trval asi hodinu a půl a radikálové museli změnit trasu, protože ulici Cejl jim zahradilo asi 1000 odpůrců krajní pravice. Trasa pochodu se proto obrátila a Cejl byl až na jejím konci.

Policie zadržela při prvomájových akcích v Brně 15 lidí, z toho 13 pravicových extremistů. V jednom případě šlo o Němce, který má vysvětlit některé pasáže svého projevu. Další lidé byli zadrženi kvůli nezákonným symbolům na tričku, vlajce či transparentu.

Tři neuposlechli výzvy policie a vzájemně se napadali, řekla policejní mluvčí Petra Vedrová. Zda budou někteří z nich obviněni, se podle mluvčí ukáže, až vysvětlení podají.

 

Na snímky od našeho fotografa Libora Fojtíka se podívejte po rozklinutí záložky fotogalerie v horní části článku

 

Drama s dýmovnicí

Při pochodu samotném nastala nejdramatičtější situace právě na krátkém úseku Cejlu, kudy radikálové prošli, než je policie odklonila. Někdo tam se střechy domu hodil do davu dýmovnici. Ulici zahalil hustý kouř, záhy ale pochod pokračoval.

Mapa

Protože policisté od sebe skupiny radikálů a jejich odpůrců oddělily, ty se přímo nestřetly. Na extremisty ale pokřikovali z oken domů lidé bydlící v ulici Cejl. V lokalitě žije hodně Romů. V jednom z míst dva horolezci roztáhli přes ulici Protest proti pochodu neonacistů v Brně.transparent "Neonacisty v Brně nechceme". Dav příznivců Dělnické mládeže odpověděl pokřikem a nadávkami.

Místo Cejlem prošli radikálové jen jeho dolním koncem a poté Körnerovou a Bratislavskou. Na jednom z míst se k nim snažili dostat účastníci blokády, přes policejní kordon se nedostali. Naopak radikálové se ke svým odpůrcům snažili dostat těsně po konci pochodu. Policisté je vytlačili na Malinovského náměstí a právě v tu chvíli jich několik zadrželi.

Účastníci blokády v rukou drželi transparenty a skandovali hesla, například "Náckové ven z Brna, tady nejste doma". Odpůrci pochodu na jednom z transparentů karikovali Vandase, znázornili ho jako opičáka v nacistické uniformě.

Na akci dohlížely stovky policistů a ze vzduchu vrtulník. Policie si přivolala také hasiče s výsuvným žebříkem, aby mohla akci z koše natáčet. Na četná omezení v pohybu narazili v centru města pěší i řidiči.

Související