Více než tisícovka lidí v neděli dopoledne přišla na prvomájové shromáždění pořádané KSČM na pražském Výstavišti. Předseda komunistů Vojtěch Filip na mítinku vyzval k protestům proti vládě Petra Nečase.

Komunistickou oslavu svátku práce narušil svým protestem proti KSČM aktivista Jan Šinágl. Při projevu Filipa vystoupil na pódium a ukázal vlajku, která měla z jedné strany hákový kříž a ze druhé srp a kladivo. Chtěl tím prý dát najevo, že mezi nacistickou a komunistickou ideologií není rozdíl a obě by měly být zakázané.

Filip označil Šináglovo vystoupení za trestný čin. Aktivistu, který chodí své názory vyjadřovat na komunistické mítinky pravidelně, pak příznivci KSČM zahrnuli nadávkami a odvedl ho policejní antikonfliktní tým.

Komunistická oslava prvního máje začala po 09:00 Písní práce a skončila kolem 11:00 zpěvem Internacionály.

Nedaněné kubánské cigarety za čtyřicet korun

Příznivci komunistické strany si v neděli mohli koupit levnější cigarety. Na prvomájových oslavách KSČM byly na stánku česko-kubánského přátelství k dostání cigarety za lidových čtyřicet korun. Zajímavou cenu vysvětloval pouze kubánský kolek. Několik kartonů pak ze stánku rychle zmizelo.

"Cigarety už nejsou," omlouvala se prodavačka po několika hodinách prodeje a vybízela ty, na které se nedostalo, alespoň k podpisu petice za propuštění hrdiných kubánců, které nespravedlivě zadržují kapitalistické Spojené státy.

Komunisté nechtěně upozornili na přetrvávající problém, kdy si diplomaté nechávají dovážet ze svých zemí alkohol a cigarety v množstvích, které neodpovídá velikosti a významu jejich ambasád.

Nejznámější je deset let starý případ, kdy celníci odhalili tři miliony cigaret, které si údajně pro svou potřebu nechali diplomatickou poštou zaslat zástupci mongolské ambasády. Ukázalo se, že že během jediného roku jen diplomaté mongolské, vietnamské a severokorejské ambasády spotřebovali 6 milionů krabiček cigaret a 370 tisíc litrů lihovin.

Související